Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polimery Police ruszą pełną parą w przyszłym roku

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Polimery Police - jedna z największych inwestycji europejskiej branży chemicznej rozpoczyna produkcję polipropylenu pod marką Gryfilen®. Nowa instalacja Grupy Azoty będzie produkować rocznie 437 tys. ton polipropylenu i 429 tys. ton propylenu. Sprzedaż polipropylenu Gryfilen® w Europie rozpocznie się w sierpniu tego roku. Budżet projektu Polimery Police to ponad 7,2 mld zł
Polimery Police - jedna z największych inwestycji europejskiej branży chemicznej rozpoczyna produkcję polipropylenu pod marką Gryfilen®. Nowa instalacja Grupy Azoty będzie produkować rocznie 437 tys. ton polipropylenu i 429 tys. ton propylenu. Sprzedaż polipropylenu Gryfilen® w Europie rozpocznie się w sierpniu tego roku. Budżet projektu Polimery Police to ponad 7,2 mld zł Andrzej Szkocki
450 osób znajdzie zatrudnienie w nowym kombinacie chemicznym, który rozpoczął działalność w Policach. Pełne możliwości produkcyjne instalacji poznamy w 2024 roku. To największe zakłady przemysłowe produkcji propylenu i polipropylenu w Europie Środkowo-Wschodniej.

- Dojście do pełnej zdolności produkcyjnej, mówię tutaj o założonych 99 procentach dostępności operacyjnej instalacji, wymaga czasu. Musimy to robić etapami. W najbliższym kwartale prawdopodobnie osiągniemy 50 procent zdolności produkcyjnej, w czwartym kwartale 75 procent, a dopiero pełne obciążenie zdolności produkcyjnej będzie miało miejsce w przyszłym roku - mówi Andrzej Niewiński, prezes zarządu Grupa Azoty Polyolefins S.A.

Co będzie produkowane w ramach projektu Polimery Police? To polipropylen znany jako Gryfilen, który znajdzie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, m.in.: w produkcji opakowań i towarów konsumpcyjnych (folie spożywcze, opakowania sztywne, pojemniki na żywność), artykułach gospodarstwa domowego, budownictwie (rury, włókna) czy przemyśle motoryzacyjnym i farmaceutycznym. Polipropylen jest jednym z podstawowych tworzyw. Ze względu na swoje właściwości (m.in. wytrzymałość temperaturową, chemiczną, niską gęstość, transparentność), jest powszechnie wykorzystywanym tworzywem w większości gałęzi gospodarki, w tym w sektorze opakowaniowym, tekstylnym, medycznym, motoryzacyjnym czy też budowlanym. Polipropylen jest tworzywem, które bardzo łatwo i w pełni poddać można recyklingowi, przez co doskonale wpisuje się w europejskie założenia Gospodarki Obiegu Zamkniętego.

Ale w Policach powstaje nie tylko tworzywo sztuczne.
- Polimery Police mają istotne znaczenie nie tylko ze względu na produkcję tworzyw, ale również ze względu na paliwo przyszłości - wodór, którego produkcja w procesie odwodornienia propanu szacowana jest na poziomie blisko 17 tysięcy ton rocznie. Produkcja wodoru w Policach ugruntuje wysoką pozycję Grupy Azoty w obszarze technologii wodorowych – wyjaśnia Tomasz Hinc, prezes Zarządu Grupy Azoty S.A.

Krótko o inwestycji
Budowa kompleksu „Polimery Police” prowadzona jest w formule zaprojektuj i wybuduj. 11 maja 2019 roku Grupa Azoty Polyolefins S.A. podpisała kontrakt na realizację inwestycji z koreańskim partnerem Hyundai Engineering Company Ltd., a przekazanie placu budowy Generalnemu Wykonawcy nastąpiło 7 stycznia 2020 roku. Zakończenie wszystkich prac planowane jest na drugą połowę 2023 roku.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na police.naszemiasto.pl Nasze Miasto