Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ażurowy kościół. Stalowa konstrukcja ma przypomnieć historię świątyni w Warzymicach

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Gmina Kołbaskowo ogłosiła projekt na wykonanie nietypowej inwestycji to zagospodarowanie terenu zabytkowych ruin XIII-wiecznego kościoła i dawnego cmentarza w Warzymicach. Projekt zakłada wykonanie stalowego szkieletu dawnej świątyni. Ma tu powstać miejsce służące wypoczynkowi oraz edukacji o historycznym, także sakralnym przeznaczeniu.

Wykonana ma być ażurowa budowla stalowa, która kształtem i gabarytami będzie przedstawiać zarys dawnego kościoła. Podstawą opracowania wyglądu budowli są zachowane zdjęcia z początku XX wieku. Wymiary obiektu to 11,4 m szerokości, 14,9 m długości oraz 17,76 m wysokości. W zakresie inwestycji jest także montaż ławek parkowych, siedzisk ze stołem, tablic edukacyjnych, lamp parkowych, urządzenie towarzyszącej zieleni oraz utwardzenie terenu pod ciągami pieszymi i wykonanie schodów terenowych, ponieważ cały teren jest na sporym wzniesieniu.

Jak podaje dr Marek Łuczak w "Encyklopedii Pomorza Zachodniego" kościół w Warzymicach powstał w XIII wieku.
Do 1657 roku był to kościół parafialny, jednak później parafię przeniesiono do Będargowa. Była to budowla salowa, murowana z kamieni narzutowych, założona na planie prostokąta o wymiarach 14x10,3 m. W XVIII wieku podczas rozbudowy kościoła naruszono konstrukcję wieży znajdującej się od strony zachodniej i rozebrano ją. Wówczas też prawdopodobnie wykonano sygnaturkę w konstrukcji ryglowej w zachodniej partii dachu budowli, przykrytą spiczastym hełmem, utrzymanym w barokowych formach. Hełm zwieńczony był kulą i wiatrowskazem. W 1894 roku kościół otynkowano, zakrywając tym samym jedyny gotycki portal południowy.

Z dawnego wyposażenia odnotowano dwa świeczniki ołtarzowe, odlane z brązu o wysokości 33 cm z 1595 roku, trzyramienny świecznik ambonowy - również odlany z brązu. Znajdowały się tam także: dwie misy chrzcielne wykonane z mosiądzu o średnicy 36 cm. Na jednej z nich przedstawiona została scena ze „Zwiastowaniem Najświętszej Marii Panny”. Rysunki i napisy znajdujące się na misach powstały poprzez wyklepywanie blachy miedzianej. Dokoła rysunku biegnie po okręgu napis majuskułą w którym występuje napis: REKOR + DE, który powtarza się sześciokrotnie. Wewnętrzny rząd napisów pisanych nietypową gotycką majuskułą był nieczytelny już na przełomie XIX i XX wieku. Druga misa chrzcielna o średnicy 34 cm we wgłębieniu posiadała tłoczony rysunek przedstawiający „Grzech Pierworodny”, po obu stronach rysunku na obrzeżu umieszczono nazwiska fundatorów: Petera i Johanna Hein’ów.

Kościół został uszkodzony podczas działań wojennych a następnie rozebrany na przełomie lat 50-60 XX w. Do naszych czasów pozostały jedynie zarośnięte fundamenty kościoła i granitowe kwadry użyte do jego budowy. W 2014 roku przeprowadzono ewidencję fundamentów kościoła, zdejmując warstwę ziemi do poziomu dawnej posadzki. Z dawnego wyposażenia kościoła zachowała się misa chrzcielna, ufundowana przez Petere i Johanna Hein’ów w 1730 roku z przestawieniem „Grzechu Pierworodnego”, przechowywana początkowo w plebanii w Mierzynie a obecnie w Będargowie.

Zdjęcia archiwalne ze zbiorów Marka Łuczaka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na police.naszemiasto.pl Nasze Miasto