Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bomba w Policach! W niedzielę wielka ewakuacja

Marek Jaszczyński
To nie pierwsza tak duża bomba w Policach. W 2006 saperzy musieli wydobyć półtonową bombę burzącą.
To nie pierwsza tak duża bomba w Policach. W 2006 saperzy musieli wydobyć półtonową bombę burzącą. archiwum
W niedzielę, 9 grudnia, odbędzie się akcja podniesienia i wywiezienia bomby lotniczej z Polic. Z tego powodu ewakuacja obejmie pacjentów ze szpitala, gości i pracowników hotelu Dobosz oraz mieszkańców w promieniu 1,5 kilometra od miejsca akcji. To oznacza praktycznie całe miasto.

Saperzy przeprowadzą akcję w niedzielę, w godz. 9 - 11.30. Wcześniej zostanie przeprowadzona ewakuacja do strefy bezpiecznej.

Ewakuacja obejmie Stare Miasto bez ulic: Piaskowej, Bursztynowej Okulickiego, Roweckiego, Korczaka i bez osiedli: Mścięcino oraz Jasienica.

- Trzy miejsca są przeznaczone do ewakuacji: ze szpitala do sali gimnastycznej SP nr 8, do filii SP nr 1 i do SP nr 2 w Mścięcinie - mówi Władysław Diakun, burmistrz Polic. - Pluton saperski określił strefę bezpieczną i nie cofną się od tej reguły.

Na granicach strefy bezpiecznej będą stały patrole, będą informować o zagrożeniu. Cały obszar będzie monitorowany przez służby.

- Jeżeli ktoś nie zechce wyjść z domu, nic na to nie poradzimy. To już jego sprawa, ale zachęcam, żeby te trzy godziny znaleźć i wyjechać - zachęca Andrzej Bednarek, starosta policki.

CZYTAJ TAKŻE: Bomba lotnicza w Policach. Będzie wielka ewakuacja! Znamy termin

Niewybuch został odnaleziony w rejonie ulicy Tanowskiej/ Siedleckiej w Policach.

- Bomba lotnicza może ważyć około 200 kilogramów - mówi kapitan Michał Rabcewicz z 5 Pułku Inżynieryjnego w Podjuchach.

Niewybuch jest pilnowany przez policję. Usunięcie pamiątki z czasów II wojny wymaga podjęcia nadzwyczajnych środków. Ewakuowanych zostanie 25 tys. osób.

To nie pierwsza taka bomba w Policach!

Bomby w Policach
Police są naszpikowane bombami. To pozostałości po nalotach dywanowych na fabrykę benzyny syntetycznej. Na szczęście, wszystkie znalezione bomby udało się bezpiecznie wydobyć i wywieźć z miasta.

  • 2001, sierpień - 250-kilogramowa bomba lotnicza przy "Leningradzie" na ul. Wyszyńskiego. Ewakuowano ponad 1000 mieszkańców budynku.
  • 2004, maj - 250-kilogramowa bomba lotnicza odkryta na budowie nowej remizy przy ul. Tanowskiej. Nie było potrzeby ewakuacji.
  • 2005, maj - dwie bomby 250-tonowe, znalezione w przyczółkach starego mostku na ul. Jasienickiej. Ewakuacja pracowników biurowca ZCh Police, przychodni oraz Infraparku.
  • 2005, sierpień - 250-kilogramowa bomba na budowie przy hotelu Dobosz. Ewakuacja kilkuset osób z bloków mieszkalnych przy ul. Wróblewskiego, hotelu Dobosz i przychodni.
  • 2006, październik - 500-kilogramowa bomba lotnicza, znajdowała się w lesie, 100 metrów od Gimnazjum nr 1. Ulica Tanowska od Rurowej do Piłsudskiego była zablokowana przez kilka godzin.

W czerwcu 2013 roku w Szczecinie ewakuowano 1200 osób zamieszkujących część osiedla Stare Miasto i Centrum. Wszystko z powodu usuwania i wywiezienia niewybuchu, który zalegał na dnie Odry, w rejonie Mostu Długiego. Ważącą ok. jednej tony bombę lotnicza wydobyli nurkowie - minerzy z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża ze Świnoujścia.

Bomba w Szczecinie

Szczecin: Bomba wywieziona. Ewakuowano ponad tysiąc osób. "B...

ZOBACZ WIDEO: Czerwiec 2013: bomba z czasów wojny przy Moście Długim

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na police.naszemiasto.pl Nasze Miasto