Maciej Pietrasik
Bałtyk Koszalin w dramatycznych okolicznościach pokonał Zawiszę Bydgoszcz w barażach o Centralną Ligę Juniorów U-17. brak
Centralna Liga Juniorów U-17. Znamy już komplet beniaminków Centralnej Ligi Juniorów U-17 w rundzie wiosennej. Jako ostatni miejsce w elicie zapewnił sobie Bałtyk Koszalin. Piłkarze tego zespołu w dramatycznych okolicznościach najpierw wypuścili awans z rąk w wyjazdowym meczu z Zawiszą Bydgoszcz, aby potem pozbierać się i wygrać serię rzutów karnych.

Już wcześniej baraże z sukcesem przeszły Ząbkovia Ząbki, Stomil Olsztyn, Błękitni Wronki, GKS Tychy, Lechia Zielona Góra, Stal Rzeszów oraz Górnik Łęczna. W zeszłym tygodniu do rozstrzygnięcia pozostał jedynie ostatni dwumecz między Bałtykiem Koszalin oraz Zawiszą Bydgoszcz.

Pierwsze spotkanie w Koszalinie padło łupem gospodarzy. Na prowadzenie wyszli błyskawicznie, bo już w trzeciej minucie. Później Bałtyk jeszcze dwukrotnie trafił do siatki, ale piłkarze Zawiszy zdołali odpowiedzieć jednym golem. To pozwalało im wciąż myśleć o awansie do Centralnej Ligi Juniorów U-17. Na własnym boisku musieli odrobić dwubramkową stratę.

W jedenastej minucie rewanżu sytuacja bydgoszczan dodatkowo się skomplikowała, bo na listę strzelców po stronie gości wpisał się Dawid Grochowski. Zawodnik Bałtyku przymierzył nie do obrony z rzutu wolnego, trafiając w samo okienko i nie dając najmniejszych szans bramkarzowi.

Zawisza nie zamierzał się jednak poddawać, a w końcówce w szeregi Bałtyku wkradła się duża nerwowość. Tuż po przerwie bydgoszczanie wyrównali z rzutu karnego, a w 85. minucie gospodarze znów uwierzyli w awans, gdy po pechowej interwencji do własnej bramki trafił Konrad Brychniewicz.

Ataki Zawiszy przyniosły efekt w doliczonym czasie gry, gdy na 3:1 trafił Maciej Michewicz. W efekcie do rozstrzygnięcia konieczna była dogrywka. W niej wyraźnie podbudowani gospodarze byli stroną zdecydowanie przeważającą, ale Bałtyk zdołał się pozbierać, utrzymać wynik i doprowadzić do serii rzutów karnych.

- Moi zawodnicy schodząc na dogrywkę… płakali. Trzeba było ich szybko ponownie nastawić na pozytywne emocje. Byli blisko awansu i te emocje się im udzieliły. Po raz pierwszy w życiu grali dogrywkę na tak wysokim poziomie. Musieliśmy ich szybko zmotywować, że to jeszcze nie koniec rywalizacji - opowiada w rozmowie z "Weszło Junior" trener Bałtyku Koszalin U-17, Łukasz Korszański.

Ta sztuka szkoleniowcowi się udała. Zawodnicy z Koszalina zdołali się pozbierać po wcześniejszym niepowodzeniu i w "jedenastkach" byli skuteczniejsi, wygrywając je 5-4. Dzięki temu to właśnie Bałtyk został ostatnim beniaminkiem Centralnej Ligi Juniorów U-17 i na wiosnę zagra z najlepszymi klubami z regionu, między innymi Lechem Poznań czy Pogonią Szczecin.