Centralna Liga Juniorów U-18. Pogoń Szczecin zrewanżowała się Wiśle Kraków, coraz większy ścisk w czołówce

Maciej Pietrasik
Górnik Zabrze pokonał Legię Warszawa 4:2 w meczu 16. kolejki Centralnej Ligi Juniorów U-18. Arkadiusz Gola / Polskapress
Centralna Liga Juniorów U-18. W miniony weekend rozegrano pierwszą rewanżową kolejkę w Centralnej Lidze Juniorów U-18. Pogoń Szczecin powetowała sobie sierpniową porażkę z Wisłą Kraków i ograła "Białą Gwiazdę" na jej terenie. Dość niespodziewanie punkty stracił również liderujący Śląsk Wrocław, który tylko zremisował z Gwarkiem Zabrze. Straty do tej dwójki znacznie zniwelowały Zagłębie Lubin oraz Górnik Zabrze. Obrońcy tytułu okazali się lepsi od Legii Warszawa.

Choć runda jesienna w Centralnej Lidze Juniorów U-18 już się zakończyła, to jeszcze na ten rok, przed zimową przerwą w rozgrywkach, zaplanowano dwie kolejki z piłkarskiej wiosny. W pierwszej z nich sypnęło bramkami i niespodziankami, a dwie najlepsze drużyny rozgrywek straciły w miniony weekend punkty.

Wisła Kraków na inaugurację sezonu wygrała w Szczecinie z tamtejszą Pogonią. "Portowcy" to drużyna, która gra w tym roku w kratkę. Szczecinianie potrafili odnosić bardzo wysokie zwycięstwa, ale też równie wyraźnie przegrywać. W Krakowie zaprezentowali się jednak bardzo dobrze. Wygrali 2:0 i stratę do będących na podium rywali zmniejszyli do zaledwie dwóch punktów.

Okazji na odskoczenie najgroźniejszym przeciwnikom nie wykorzystał Śląsk Wrocław. Zespół z Dolnego Śląska tylko zremisował u siebie 1:1 z walczącym o utrzymanie Gwarkiem Zabrze. Po golu Huberta Konstantego gospodarze prowadzili co prawda przez większość meczu, lecz w końcówce wyrównał Robert Paryła. W efekcie przewaga Śląska nad kolejnymi zespołami wynosi zaledwie jeden punkt. Trzeba jednak pamiętać, że drużyna z Wrocławia ma również w zanadrzu zaległy mecz 15. kolejki, który zostanie rozegrany 12 grudnia.

Na drugie miejsce wskoczyło Zagłębie Lubin. "Miedziowi", podobnie jak Wisła, do Śląska tracą tylko jeden punkt. W sobotę okazali się lepsi od UKS-u SMS-u Łódź. Co prawda roztrwonili dwubramkową zaliczkę w ciągu zaledwie dwóch minut, ale w końcówce zdobyli bramkę na wagę trzech punktów i zwyciężyli 3:2. Sporo goli i emocji było także w meczu Górnika Zabrze z Legią Warszawa. Obrońcy tytułu słabo zaczęli ten sezon, ale ostatnio złapali dobry rytm. Zespół ze stolicy pokonali 4:2, mimo że przegrywali od dziewiątej minuty. W efekcie Górnik jest na piątym miejscu, lecz do lidera traci tylko trzy punkty.

Legii do najlepszych brakuje z kolei już siedmiu "oczek", podobnie jak Lechowi oraz Cracovii. Dwie ostatnie spośród wymienionych drużyn zagrały ze sobą w niedzielę we Wronkach. Wyraźnie lepszy był "Kolejorz", który wygrał 3:1. Honorowy gol dla gości padł już w 90. minucie spotkania.

Bardzo ważne zwycięstwo w walce o utrzymanie odniosła Escola Varsovia Warszawa. Stołeczny zespół w Krakowie nie dał najmniejszych szans ostatniemu Hutnikowi. Skończyło się na wygranej gości 8:2. Już w pierwszym kwadransie Escola trzykrotnie trafiła do siatki, a przed przerwą zrobiła to łącznie pięć razy. W drugiej połowie hat-trickiem popisał się natomiast Cezary Polak.

Duże znaczenie dla ligowej tabeli miało także spotkanie Korony Kielce z Lechią Gdańsk. Piłkarze z Trójmiasta mogą czuć duży niedosyt, bo na terenie rywala dwukrotnie wychodzili na prowadzenie. Kielczanie za każdym razem doprowadzali jednak do remisu i spotkanie skończyło się ostatecznie rezultatem 2:2. Do końca nie jest nim zapewne usatysfakcjonowany żaden z zespołów, bo oba nadal znajdują się w strefie spadkowej.

Oto wyniki 16. kolejki Centralnej Ligi Juniorów U-18:

Hutnik Kraków - Escola Varsovia Warszawa 2:8 (1:5)
Alan Piskorz 24', Arkadiusz Kaczyński 76' (k.) - Patryk Pytlewski 10', 14', Adrian Bielka 12', Peter Juritka 34', 43', Cezary Polak 59', 77', 86'

Zagłębie Lubin - UKS SMS Łódź 3:2 (1:0)
Adrian Bukowski 24', Oliwier Sławiński 57', Kacper Zając 84' - Maksym Rosiński 63' (k.), Jakub Paciorek 65'

Wisła Kraków - Pogoń Szczecin 0:2 (0:1)
Olaf Korczakowski 38', Kacper Łukasiak 83' (k.)

Lech Poznań - Cracovia 3:1 (1:0)
Adrian Ratajczyk 13', Maksymilian Pingot 53', 74' - Krzysztof Bociek 90'

Korona Kielce - Lechia Gdańsk 2:2 (0:1)
Jakub Przybysławski 64', Wiktor Nasidłowski 69' - Filip Koperski 2', Krystian Okoniewski 65'

Górnik Zabrze - Legia Warszawa 4:2 (1:1)
Kamil Grudziński 43' (k.), Nikodem Zielonka 48', Thomas Pranica 53', 72' - Wiktor Kamiński 9', Michał Kochanowski 86'

Śląsk Wrocław - Gwarek Zabrze 1:1 (1:0)
Hubert Konstanty 38' - Robert Paryła 84'

Na ten tydzień zaplanowano ostatnią kolejkę Centralnej Ligi Juniorów w 2020 roku. Później piłkarzy czeka trzymiesięczna przerwa zimowa. Najciekawiej zapowiada się spotkanie we Wrocławiu. Przy Oporowskiej Śląsk podejmie Górnika Zabrze i mistrzowie kraju będą mieli okazję na zrównanie się punktami z aktualnym liderem. W teorii łatwiejsze zadanie powinni mieć zawodnicy Zagłębia Lubin oraz Wisły Kraków - obie drużyny zagrają jednak na wyjeździe, odpowiednio z Lechią Gdańsk oraz UKS-em SMS-em Łódź. Pogoń Szczecin zmierzy się natomiast z ostatnim Hutnikiem Kraków i z pewnością znów będzie żądna rewanżu za niespodziewaną porażkę z sierpnia.