Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Decyzja o budowie obwodnicy Przecławia i Warzymic jest wydana, ale wykonawca ma spore kłopoty

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
W Przecławiu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad otrzymała zezwolenie na realizację długo wyczekiwanej obwodnicy Przecławia i Warzymic, czyli fragmentu nowej „13”. Jednocześnie podpisano umowę na dofinansowanie budowy drogi gminnej łączącej Szczecin z gminą Kołbaskowo.

Wojewoda Tomasz Hinc przekonywał, że nie było zwłoki w wydaniu zezwolenia na realizację obwodnicy.

- Wniosek został złożony na początku tego roku. Był uzupełniany przez inwestora. Decyzja dyrektora Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska uprawomocniła się w połowie lipca. Potem ZUW mógł rozpocząć procedurę wydawania tej decyzji - tłumaczył wczoraj Tomasz Hinc, Wojewoda Zachodniopomorski. - Mamy końcówkę września. Dziś podpisałem tę decyzję. Nie można nikogo oskarżyć o zwłokę.

ZOBACZ TEŻ:

Jak będzie wyglądać?

Obwodnica Przecławia i Warzymic w ciągu DK nr 13 będzie dwujezdniową drogą klasy GP (główna ruchu przyśpieszonego). Inwestycja obejmuje budowę nowego wyjazdu ze Szczecina w kierunku południowym do autostrady A6. Droga rozpocznie się od ronda Hakena, będzie biegła w kierunku południowym. Na trasie powstanie węzeł Przecław i węzeł zintegrowany Kołbaskowo, który zastąpi istniejące połączenie DK13 i A6 wybudowane jeszcze w połowie lat 30 ubiegłego wieku. Wykonawcą projektu drogi i prac jest Energopol Szczecin, który wycenił swoje usługi na 140,4 mln złotych.

Umowę na budowę obwodnicy Przecławia i Warzymic podpisano w marcu 2018 roku.

- Dzisiejsza decyzja umożliwia nam nabywanie nieruchomości. W ciągu siedmiu dni przekażemy decyzję wykonawcy. Na tej podstawie można tworzyć zaplecze budowy - wyjaśniał Łukasz Lendner, dyrektor szczecińskiego oddziału GDDKiA. - Czasu jest sporo, bo inwestycja ma zakończyć się w lipcu 2021 roku. To krótki odcinek, ale bardzo istotny dla mieszkańców Szczecina i Kołbaskowa.

ZOBACZ TEŻ:

Tymczasem wykonawca ma kłopoty

Dodajmy, że inwestycję (projekt i wykonanie) realizuje Energopol Szczecin S.A., która ma spore trudności finansowe. Firma czeka na decyzję sądu dotyczącą restrukturyzacji. Tymczasem pracownicy znowu mają kłopoty z wypłatami za sierpień.

- Połowa wypłaty za sierpień została wypłacona - mówi Piotr Żak z ES. - Liczymy, że pozostałą część wypłaty wraz z płacą za wrzesień uda się wypłacić z początkiem października. Kłopoty wynikają z tego, że nadal czekamy na decyzję sądu dotyczącą restrukturyzacji. Bez decyji sądu nie możmey zacżacrealzować uzgodnionych umów, które mamy z kredytodawcami.

Kasa dla Kołbaskowa

W czasie spotkania Tomasz Hinc i Małgorzata Schwarz, wójt Kołbaskowa podpisali również umowę na dofinansowanie inwestycji z Funduszu Dróg Samorządowych. To 3,9 mln zł dotacji na budowę nowej drogi gminnej w miejscowości Ustowo łączącej drogę krajową nr 13 z ul. Floriana Krygiera w Szczecinie. Wartość inwestycji to 7,8 mln złotych.

- To droga, która będzie alternatywą dla drogi krajowej nr 13 - mówiła Małgorzata Schwarz, wójt Kołbaskowa.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w korku? Poinformuj o tym innych! Prześlij nam zdjęcia i wideo na [email protected]!

Komunikacja miejska w Szczecinie. Zobacz, jak jest aktualna sytuacja na mapie:

Lokalizacja pojazdów jest przybliżona. Nie są widoczne pojazdy, które nie przekazują informacji o swoim położeniu. Dane o lokalizacji odświeżają się co około 30 sekund.
Źródło: ZDiTM w Szczecinie

WIDEO: Wypadki drogowe - pierwsza pomoc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na police.naszemiasto.pl Nasze Miasto