Firefighter Combat Challenge Strasbourg: Szczecińscy strażacy z medalami [ZDJĘCIA]

Patryk Młynek
Firefighter Combat Challenge Strasbourg - ZDJĘCIA
Firefighter Combat Challenge Strasbourg - ZDJĘCIA KW PSP Szczecin
Firefighter Combat Challenge Strasbourg. Ponad 230 strażaków z całej Europy oraz USA i Kanady wzięło udział w pierwszej edycji zawodów Firefighter Combat Challenge (FCC) Strasbourg we Francji. Zawody były rozgrywane w dniach 24-26 maja w miejscowości Ostwald koło Strasbourga we Francji. Była tam też ekipa strażaków ze Szczecina.

Zawody Firefighter Combat Challenge to zmagania z udziałem najtwardszych strażaków, które z zyskują coraz więcej sympatyków. Zostały wymyślone ponad 20 lat temu w USA, przywędrowały do Europy 8 lat temu i w ubiegłym roku były rozegrane w 6 miejscach w 4 państwach europejskich (Niemcy, Słowenia, Polska i Austria). W tym roku planowane jest ich przeprowadzenie w 10 lokalizacjach w 6 państwach (dodatkowo Francja i Węgry). Pierwsza francuska edycja przyciągnęła ponad 230 strażaków.

W FFC Strasbourg w dniu 24 maja zostały rozegrane eliminacje biegów sztafetowych oraz część biegów indywidualnych. Do rywalizacji zgłosiło się 37 sztafet. Na podstawie osiągniętych czasów wyłoniono 32 najlepsze sztafety, (Szczecin zajął 2 miejsce) które 26 maja rywalizowały o zwycięstwo w systemie pucharowym tzn. drużyna przegrana odpadała. Tor przeszkód jest przygotowany do jednoczesnej rywalizacji 2 zawodników, 2 tandemów lub 2 sztafet.

W drugim dniu zawodów (25 maja) odbyły się biegi indywidualne. W rywalizacji indywidualnej w kategorii OPEN zwyciężył Domen Pavlić ze Słowenii, 2 miejsce zdobył Krzysztof Krawczyk z KM PSP w Szczecinie, a trzecie Anze Habjan ze Słowenii. Pozostali nasi zawodnicy zajęli następujące miejsca: Marek Kamiński – 4, Krzysztof Plesner – 5, Sylwester Łydka - 9, Radosław Komorek - 15, Łukasz Mazurkiewicz - 20, Paweł Kocoń -38, Rafał Spychalski – 45 (wystartowało 209 strażaków). Poza tym w kategorii wiekowej M30-34 (zawodnicy w wieku od 30 do 34 lat) zawodnicy z TFA TEAM Szczecin zdominowali całkowicie podium. Zwyciężył Krzysztof Krawczyk, drugie miejsce zajął Marek Kamiński a trzecie Krzysztof Plesner. Pełne wyniki biegów indywidualnych: http://fcc-strasbourg.com/wp-content/uploads/2013/05/Classement-Individuel.pdf

W trzecim dniu zawodów (26 maja) w rywalizacji tandemów najlepsza para ze Szczecina (Krzysztof Krawczyk i Marek Kamiński) uzyskała 4 miejsce. Pozostałe tandemy zajęły następujące miejsca: 7 – Paweł Kocoń-Radosław Komorek, 9 - Krzysztof Plesner-Sylwester Łydka, 21 – Łukasz Mazurkiewicz-Rafał Spychalski (rywalizowało 70 tandemów). Pełna lista wyników tandemów: http://fcc-strasbourg.com/wp-content/uploads/2013/05/Classement-Tandem1.pdf

Tego samego dnia kontynuowano biegi sztafetowe 32 najlepszych ekip wyłonionych w pierwszym dniu zawodów. Szczecińscy strażacy zgłosili do rywalizacji w biegach sztafetowych 1 pięcioosobową ekipę w składzie Łukasz Mazurkiewicz, Krzysztof Krawczyk, Krzysztof Plesner, Paweł Kocoń, Marek Kamiński. W wyniku 4 biegów eliminacyjnych nasza ekipa doszła do finału, gdzie się zmierzyła z drużyną strażaków amerykańskich z Bazy Lotniczej Armii Amerykańskiej stacjonującej w Ramstein na terenie RFN. W wyniku zaciętej rywalizacji udało się pokonać amerykanów i osiągnąć rekordowy w skali Europy czas 1 minuta 19,00 sek. Trzecie miejsce zajęła ekipa TFA Team Berlin. Dużą szansę na to miejsce miała sztafeta z Choszczna, która została wyeliminowana przez TFA Team Berlin, gdyż zawodnik choszczeński upadł z manekinem tuż przed metą i został wyprzedzony przez zawodnika berlińskiego. Wyniki eliminacji sztafet: http://fcc-strasbourg.com/strasbourg-2013-resultats/tableau-challenge-en-relais/

Ponadto w klasyfikacji drużynowej (suma czasów 3 najlepszych strażaków w konkurencji indywidualnej) drużyna ze Szczecina w składzie: Krzysztof Krawczyk, Marek Kamiński i Krzysztof Plesner zdobyła pierwsze miejsce przed drużyną ze Słowenii i Francji.

Oprócz ekipy ze Szczecina, Polskę w zawodach reprezentowała 5 osobowa drużyna z Torunia i 4 osobowa z Choszczna. Marek Garbicz – Komendant Powiatowy PSP w Choszcznie w starcie indywidualnym zajął 2 miejsce w kategorii wiekowej M45-49. Prawie wszyscy zawodnicy polscy poprawili swoje dotychczasowe wyniki.

Występ naszych strażaków należy uznać za bardzo dobry.

Podobne zawody odbędą się w Szczecinie w dniach 9-10 sierpnia br. Wkrótce otwarta zostanie rejestracja. Informacja o rejestracji zostanie opublikowana na www.tfa-szczecin.pl Zachęcamy do udziału.

Dla osób niezorientowanych wyjaśniamy - zawody Firefighter Combat Challenge polegają na wykonaniu 5 wyczerpujących zadań. Strażacy są umundurowani w hełmy, buty i rękawice, które spełniają europejską normę EN 465 oraz ubrania bojowe. Ponadto, obowiązkowym ekwipunkiem podczas wykonywania zadań są aparaty powietrzne i w konkurencji indywidualnej maski.