Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Głaz na wzgórzu. To odnaleziony pomnik w szczecińskim Skolwinie [ZDJĘCIA]

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Monument Adolfa Schwiegera, który przekazał dotację na dawną infrastrukturę turystyczną okolic Szczecina stoi ponownie – jest zabezpieczony przed obrastaniem przez mech, posiada odmalowaną inskrypcję
Monument Adolfa Schwiegera, który przekazał dotację na dawną infrastrukturę turystyczną okolic Szczecina stoi ponownie – jest zabezpieczony przed obrastaniem przez mech, posiada odmalowaną inskrypcję Paweł Ziątek
Pasjonaci lokalnej historii znowu na tropie. Odnaleźli głaz poświęcony Adolfowi Schwiegerowi, prezydentowi poczty. Głaz znajduje się w lesie w rejonie ulicy Pancernej w Szczecinie.

- Przeglądając dawną prasę odnalazłem wzmiankę mówiącą o głazie pamiątkowym… Nie wiedziałem jednak kim był tajemniczy Schwieger poza kilkoma wzmiankami z Frankfurtu nad Menem oraz oczywiście ze Szczecina. Tłumaczenie fragmentu dawnej publikacji opisuje, że w 1928 roku zmarł darczyńca stowarzyszenia. Upamiętnioną postacią był Adolf Schwieger, radca pocztowy (postrat), dyrektor poczty (oberpostdirektor) oraz publicysta, który pracował pod koniec życia w Szczecinie. Nie znaczy to, że nie mieszkał w Szczecinie już wcześniej – od początku XX wieku. Jego adres w księdze z 1915 r. widnieje jako dawna Paradeplatz 41, 42 (I piętro), czyli dzisiejsza Niepodległości, konkretnie gmach poczty - relacjonuje Paweł Ziątek, miłośnik historii Szczecina.

Pan Schwieger był oczytanym i wykształconym człowiekiem – publikował artykuły dla wielu gazet i magazynów związanych z pocztą, również dla zagranicznych (Włochy), a także był przedstawicielem całego Zarządu Poczty na międzynarodowym kongresie urzędów pocztowych w Paryżu w 1890 roku. Po działaniu w Szczecinie jako tajny radca pocztowy ostatecznie przechodzi na emeryturę i pojawia się w księgach adresowych. Prawdopodobnie żona pana Adolfa Schwieger zmarła przed nim. Zmarł w 1928 roku, zaledwie rok po przekazaniu dotacji i ufundowaniu infrastruktury turystycznej na Głębokim i w Lesie Arkońskim.

Mścięcińskie Stowarzyszenie Leśne uznało, że taki gest i przekazanie 2000 ówczesnych marek nie może pójść w niepamięć – zdecydowano się uhonorować byłego dyrektora okręgowego poczty skromnym głazem z widokiem na Odrę, przy którym wędrowcy będą mogli się zatrzymać. Wzniesienie to po 1928 roku nazwano Präsident-Schwieger-Höhe, czyli Wzgórze Prezydenta Schwiegera. Mieściło się ono obok nieistniejącego Mückenmuhle (Młyn Komarzy) w Lesie Mścięcińskim.

O odnalezieniu głazu zdecydował przypadek

- Udałem się z dwoma znajomymi, których poznałem w trakcie prac u Marka Łuczaka – z Bartkiem Witkowskim i Markiem Leszczyńskim oraz z leśnikiem Janem Saladrą, by zobaczyć czy jakiś kamień nie leży na powierzchni. Po obejściu wszystkich potencjalnych wzgórz byliśmy nieco zrezygnowani, ale na sam koniec długiego spaceru Bartek zauważył leżący na skraju lasu głaz… Idealnie "patrzący" w znajdującą się w tle Odrę, dziś przysłoniętą lekko przez jeden z "świeżo" przedwojennych domów. Podnosząc głaz ukazało nam się to, czego oczekiwaliśmy. Z początku mieliśmy obawy, że kamień może być bez inskrypcji – ale ukazał się wyraźny napis “Präsident Schwieger Höhe, 1928“ - relacjonuje pan Paweł.

Gdzie jest głaz?

- Głaz unieśliśmy za pomocą pasów i przeszukaliśmy szpicami jego okolicę, odnajdując kilka innych kamieni, które mogły być podstawą – je wykorzystaliśmy jako podparcie dla głównego monumentu. Prócz tego wypełniliśmy litery inskrypcji czarną farbą do kamienia, którą używa się przy renowacjach płyt i nagrobków. Dzięki temu kamień łatwiej można odczytać, a i dłużej pozostanie widoczny dla przyszłych pokoleń. Dziś, by dotrzeć do miejsca, w którym znajduje się głaz pamiątkowy pana Schwiegera, dyrektora okręgowego poczty, musimy udać się na skrzyżowanie ulic: Huculska i Pancerna na Skolwinie. Na samym końcu Pancernej w kierunku lasu znajduje się odchodząca w prawo ścieżka w las. Nią idziemy i tuż za pierwszymi drzewami po prawej znajduje się głaz - informuje Paweł Ziątek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na police.naszemiasto.pl Nasze Miasto