Wybierz region

Wybierz miasto

  Otwarcie Wystawy Prac Sławomira Łuczyńskiego

  Miejski Ośrodek Kultury w Policach
  Police, ul. Siedlecka/1A, +48 91 312 10 55

  19:00 Piątek, 24 marca

  • Wstęp wolny

  Jedno jest pewne, obok rysunkow Łuczyńskiego nie sposob przejść obojętnie. Wernisaż prac artysty odbędzie się w marcu w polickiej Galerii OBOK.

  Rysunkowy świat Sławomira Łuczyńskiego.

  Znawcy tematu podkreślają jego warsztatowe rzemiosło solidnie cyzelowane przez tysiące godzin spędzonych nad blokami kartonow. Styl Sławomira Łuczyńskiego jest od razu rozpoznawalny, przypomina średniowieczne „danse macabre”, tyle że przeniesione w nasze czasy. Oddech tego, co nieuchronne miesza się z humorem, czasem rubasznym, czasem zaś powleczonym brytyjską flegmą i intelektualną łamigłowką. Postaciami swoich rysunkowych (moralitetowych) everymenow przekazuje nam ważną myśl: życie umyka, więc nie traćmy czasu na to, co błahe, nieważne i miałkie.

  Rysunkowa dydaktyka z uśmiechem a’la Łuczyński

  Łuczyński moralizuje i naucza przez uśmiech, rysunkowy żart, oddech absurdu, dzięki ktorym niejeden z nas uderzy się w pierś i wypuści z rąk kamień. W swoich pracach oswaja to, co nieuniknione, to, co i tak nadejdzie, czyli odejście na drugą stronę luster każdego istnienia. Tutaj rodzi się pytanie: co pozostaje nam w obliczu grozy zniknięcia, zgaśnięcia iskierki życia? Odpowiedź pojawia się od razu: szczery śmiech, odarty z kunktatorstwa i społecznej gry, by stać się lepszym? Obcując z rysunkami Sławomira Łuczyńskiego, niezwykle często śmiejemy się sami z siebie. Łuczyńskiego komizmy miejsca i sytuacji, rebusowe i zaskakujące zbitki słow w zespoleniu z jego kreską i aranżem kolorow rodzą w widzach refleksje. Każdy, kto, obcuje z jego metaforami życia, zaklętymi w rysunki wyzwala swoje rozważania.

  SŁAWOMIR ŁUCZYŃSKI – satyryk i rysownik, należy do Stowarzyszenia Polskich Artystow Karykatury (SPAK). Od grudnia 2011r pełni funkcję wiceprezesa. Ma na koncie 75 nagrod za rysunek satyryczny w konkursach międzynarodowych oraz 59 nagrod w konkursach krajowych. Za działalność artystyczną został wyrożniony przez SPAK dwukrotnie małym ERYKIEM (1998r i 2000r.) i dużym ERYKIEM w 2002 roku. Ponadto minister kultury i dziedzictwa narodowego w 2001 roku przyznał mu odznakę Zasłużony Działacz Kultury. W 2013 r. Ruch „Piękniejsza Polska” pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyrożnił go za „tworzenie piękna, ktorym możemy szczycić się przed światem”. W 2014 r. otrzymał odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej. Największą kolekcję jego prac posiada w swoich zbiorach Muzeum Historii Nowoczesnej w Paryżu. Mieszka i pracuje w Pabianicach.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Nie bądź kucharzem marnotrawnym! Czy wiesz, jak nie marnować żywności? QUIZ