Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak zacząć morsować? Kto może morsować? Dziesięć praktycznych porad dla początkujących i zaawansowanych [9.02.2021 r.]

JP
Przede wszystkim: czy warto morsować? Trudno zmusić się do wejścia do wody zimą, ale lista korzyści jest długa. Morsowanie pozwala organizmowi zregenerować się i unormować gospodarkę temperaturową. Podczas zimowych kąpieli uwalniana jest adrenalina, która poprawia się samopoczucie, wydolność i ukrwienie skóry. 

Morsowanie ma także szereg długofalowych pozytywnych efektów. Badania na Uniwersytecie Cambridge wykazały, że kąpiele w zimnej wodzie bardzo pozytywnie wpływają na mózg, zapobiegają degeneracji jego komórek. Z kolei w Rosji wykazano, że regularne morsowanie może obniżyć wiek biologiczny organizmu nawet o 16 lat. 

Na następnych zdjęciach kolejne informacje o morsowaniu. Aby przejść do galerii, przesuń zdjęcie gestem lub naciśnij strzałkę w prawo.
Przede wszystkim: czy warto morsować? Trudno zmusić się do wejścia do wody zimą, ale lista korzyści jest długa. Morsowanie pozwala organizmowi zregenerować się i unormować gospodarkę temperaturową. Podczas zimowych kąpieli uwalniana jest adrenalina, która poprawia się samopoczucie, wydolność i ukrwienie skóry. Morsowanie ma także szereg długofalowych pozytywnych efektów. Badania na Uniwersytecie Cambridge wykazały, że kąpiele w zimnej wodzie bardzo pozytywnie wpływają na mózg, zapobiegają degeneracji jego komórek. Z kolei w Rosji wykazano, że regularne morsowanie może obniżyć wiek biologiczny organizmu nawet o 16 lat. Na następnych zdjęciach kolejne informacje o morsowaniu. Aby przejść do galerii, przesuń zdjęcie gestem lub naciśnij strzałkę w prawo. Polskapress
Moda na morsowanie w Polsce. W każdym zakątku kraju grupki odważnych kąpią się w jeziorach i rzekach, nawet przy mrozie. W tym roku tysiące Polaków pierwszy raz próbuje swoich sił w tym ekstremalnym sporcie. Jak zacząć morsować? Kto może morsować, a kto nie powinien? Jak się przygotować do pierwszej zimowej kąpieli? Dziesięć praktycznych porad dla początkujących i tych nieco bardziej zaawansowanych. Zapraszamy na poradnik o morsowaniu.

Przede wszystkim: czy warto morsować? Trudno zmusić się do wejścia do wody zimą, ale lista korzyści jest długa. Morsowanie pozwala organizmowi zregenerować się i unormować gospodarkę temperaturową. Podczas zimowych kąpieli uwalniana jest adrenalina, która poprawia się samopoczucie, wydolność i ukrwienie skóry.

Jak zacząć morsować? Dziesięć praktycznych porad dla początkujących

Morsowanie ma także szereg długofalowych pozytywnych efektów. Badania na Uniwersytecie Cambridge wykazały, że kąpiele w zimnej wodzie bardzo pozytywnie wpływają na mózg, zapobiegają degeneracji jego komórek. Z kolei w Rosji wykazano, że regularne morsowanie może obniżyć wiek biologiczny organizmu nawet o kilkanaście lat.

No dobrze, ale jak zacząć morsować? Co trzeba wiedzieć o zimowych kąpielach? Jak się trzeba przygotować do pierwszego zanurzenia w lodowatej wodzie? Spróbujemy odpowiedzieć na najważniejsze pytania i rozwiać wątpliwości. W galerii zdjęć kolejne pytania i odpowiedzi.

Kto może morsować? Kiedy zacząć morsowanie?

Nie ma specjalnych ograniczeń wiekowych. Oczywiście, nie zanurzamy w wodzie noworodków, ale dzieci już w wieku 3 lat mogą próbować morsowania. Górnej granicy wiekowej praktycznie nie ma. Wszystko zależy od stanu zdrowia i chęci.

Kiedy nie można morsować? Najlepiej skorzystać z lekarskiej porady. Specjalista wskaże, czy mamy jakieś przeciwskazania do morsowania. Te najważniejsze to choroby serca, układu krążenia, który jest szczególnie eksploatowany podczas morsowania. Kolejne pozycje to niedoczynność tarczycy, borelioza, padaczka. Nie wolno także morsować kobietom w ciąży.

Jak przygotować się do morsowania?

Można zaprawiać się wcześniej w domu pod prysznicem z zimną wodą. Takie treningi przyzwyczajają nasz organizm do nagłej zmiany temperatury i testują jego możliwości termoregulacji. Kilkanaście 3-minutowych zimnych pryszniców (zaczynamy pod ciepłą wodą, potem przekręcamy na zimną) zmniejszy o połowę ryzyko szoku termicznego przy pierwszym morsowaniu.

Morsowanie: jak wejść do zimnej wody?

Bardzo ważna jest rozgrzewka, czyli rozgrzanie organizmu przed kąpielą. To wzbogaci nasz organizm w tlen, który w ten sposób łatwiej będzie regulował temperaturę. Optymalny jest bieg, ale sprawdzą się także gimnastyka lub krótka jazda rowerem. Nie przesadzajmy z wysiłkiem, wystarczy 15-20 minut.

Morsowanie. Porady dla początkujących

Nie polecamy ochlapywania i polewania się zimną wodą. Wchodzimy do akwenu wolnym, ale zdecydowanym krokiem i maszerujemy aż do wybranej głębokości (najlepiej po szyję). Zanurzanie nie powinno nam zająć więcej niż kilkanaście sekund. To ważne, bo organizm zareaguje na zimną wodę odcięciem dopływu krwi do skóry na kilka sekund.

Absolutnie nie wpływać pod lód! W wodzie bardzo łatwo stracić orientację. Absolutnie zakazany jest alkohol podczas morsowania, rozszerza naczynia krwionośne. Gorąca herbata tylko po kąpieli.

Ile czasu można morsować zimą?

To zależy od doświadczenia. Wprawione morsy spędzają w wodzie od kilku do kilkunastu minut (raczej nie dłużej, lepiej kilka krótszych sesji). A gdy zaczynamy morsowanie? Zasada jest taka: 1 minuta na każdy stopień powyżej zera. Nie polecamy przekraczać pół godziny w jeziorze lub rzece. Pamiętajmy, że zimna woda wychładza organizm około 20 razy szybciej niż powietrze.

Czasami w wodzie możemy nie zdawać sobie sprawy, jak bardzo nasz organizm jest wychłodzony. Mniej doświadczeni morsujący mogą mieć potem problemy z ubieraniem. Dlatego pod żadnym pozorem nie zaczynajmy morsować w pojedynkę. W tej chwili w każdym regionie kraju znajdziecie bez problemu grupę morsujących, na których porady i pomoc możecie liczyć.

Generalnie pierwsze morsowanie powinno trwać nie dłużej niż 1,5 minuty, ale takich sesji można sobie zrobić dwie lub trzy, jeśli będziemy czuć się pewnie w wodzie.

Morsowanie. Jak się ubrać? Co trzeba zabrać nad wodę?

Popularnym atrybutem morsów są rękawiczki i czapka. One chronią części ciała, które najszybciej tracą ciepło, ale nie są obowiązkowe. Można używać ubioru dla pływaków, ale mogą być też zwykłe wełniane ubrania.

Zdaniem wielu specjalistów, lepiej morsować bez tych części garderoby. Faktem jest, że nasz organizm skutecznie będzie regulował temperaturę, jeśli zanurzymy się razem z głową do wody. To jednak zabawa dla nieco bardziej wprawionych morsów, którzy dobrze znajdą swój organizm i jego reakcje na zimno. Obowiązkowe są buty (najlepiej neoprenowe), które ochronią stopy przed skaleczeniem. Do tego szlafrok i ręcznik.

Co zrobić po wyjściu z wody?

To najprzyjemniejsze pięć minut: skóra przyjemnie szczypie, nie będziemy odczuwać zimna, a wręcz ciepło, w żyłach krąży adrenalina. Uczucie jest jednak subiektywne, wynika z rozkurczania naczyń krwionośnych. Nie ma na co czekać: wycieramy się, ubieramy, żeby organizm odzyskał równowagę termiczną.

Jak zacząć morsować - najważniejsze zasady

  • zacznij od innych pryszniców w domu
  • do morsowania potrzebne będą buty do wody, kąpielówki, szlafrok, duży ręcznik, ewentualnie rękawiczki i czapka
  • poszukaj aktywnych grup morsów w okolicy. W grupie weselej i bezpieczniej
  • do wody wchodź powoli, ale zdecydowanie
  • za pierwszym razem zanurz się na minutę, z czasem kąpiele będą dłuższe
  • nie wpływaj pod lód! W wodzie łatwo stracić orientację
  • po wyjściu z wody szybko się wytrzyj i ubierz

Morsy Bez Forsy Włocławek - morsowanie w jeziorze Czarnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Jak zacząć morsować? Kto może morsować? Dziesięć praktycznych porad dla początkujących i zaawansowanych [9.02.2021 r.] - Gazeta Pomorska

Wróć na police.naszemiasto.pl Nasze Miasto