MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kornik zaatakował w Szczecinku. Leśnicy będą musieli wyciąć kawał zaatakowanego lasu [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Na zdjęciach znajdują się zaatakowane przez kornika sosny w oddz. 53 c Leśnictwa Janowo
Na zdjęciach znajdują się zaatakowane przez kornika sosny w oddz. 53 c Leśnictwa Janowo Gabriela Maciejunas Nadleśnictwo Szczecinek
Kornik ostrozębny zżera las na obrzeżach Szczecinka. Leśnicy nie mają wyjścia - muszą wyciąć zainfekowane drzewa.

To jeden z najgorszych szkodników polskich lasów. Kornik ostrozębny. Niestety, pojawił się i w podszczecineckim lesie. - To pierwsze pojawienie się kornika ostrozębnego w Nadleśnictwie Szczecinek - informują leśnicy.

Gdzie dokładnie w leśnictwie Janowo na obrzeżach Szczecinka w oddziale 53c. Do dokładnie nad jeziorem Trzesiecko, bo drugiej stronie jeziora, nieco od jego brzegu. Patrząc od Mysiej Wyspy w stronę Trzesieki. - W związku z gradacją, czyli masowym występowaniem jednego z najgroźniejszych szkodników sosen - kornika ostrozębnego, do końca marca w oddz. 53 c Leśnictwa Janowo, rozpoczniemy prace związane z usuwaniem zaatakowanych przez korniki sosen - precyzują leśnicy. - Prace będą trwały na powierzchni 7,41 ha. Prace nie będą prowadzone w bezpośrednim sąsiedztwie ścieżki turystycznej wokół Trzesiecka, dlatego nie przewidujemy utrudnień w dostępie do szlaku.

Skąd korniki? To szkodniki wtórne, czyli pojawiają się na drzewach wcześniej osłabionych. Nasze lasy cierpią na skutek zmian klimatycznych, obniżenia poziomu wód gruntownych i działania wiatru - wyjaśniają leśnicy. - Pierwsze symptomy pojawienia się tego groźnego dla drzew szkodnika zauważyliśmy jesienią: rude i przebarwione korony sosen oraz charakterystyczne, niebieskiej barwy bielaste części drewna - efekt działania przenoszonych przez owady grzybów. Jesteśmy w stałym kontakcie ze specjalistami z Zespołu Ochrony Lasu, którzy na bieżąco monitorują stan zdrowotny lasów.

Najskuteczniejszą metodą zwalczania kornika jest systematyczne usuwanie z drzewostanów zaatakowanych drzew. Czyli wycięcie i wywóz z lasu oraz spalenie wierzchołków i gałęzi pozostających w lesie. - Zaatakowane drzewa musimy usunąć przed rozpoczęciem wiosny, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się korników na sąsiednie drzewostany. Chcemy też zakończyć prace przed rozpoczęciem sezonu turystycznego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Od jutra strefa buforowa na granicy z Białorusią

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto