Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ławka Olka Doby nad zalewem? Wody Polskie mówią stanowcze nie

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
11 września 2021 roku w Kompleksie Rekreacyjno-Plażowym w Trzebieży odbyła się uroczystość otwarcia odbudowanego deptaku nad Zalewem Szczecińskim. Patronem promenady jest Aleksander Doba  (1946 - 2021) w plebiscycie „National Geographic” zdobył tytuł „Podróżnika Roku 2015”. Jako pierwszy człowiek w historii samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z kontynentu na kontynent (z Afryki do Ameryki Południowej), wyłącznie dzięki sile mięśni. Opłynął kajakiem Morze Bałtyckie i Bajkał. Również jako pierwszy opłynął całe polskie wybrzeże z Polic do Elbląga oraz Polskę po przekątnej z Przemyśla do Świnoujścia. Dwukrotny złoty, srebrny i brązowy medalista Otwartych Akademickich Mistrzostw Polski w kajakarstwie górskim. 24 lutego 2015 został honorowym obywatelem Swarzędza. Zmarł zdobywając najwyższy szczyt Afryki – Kilimandżaro.
11 września 2021 roku w Kompleksie Rekreacyjno-Plażowym w Trzebieży odbyła się uroczystość otwarcia odbudowanego deptaku nad Zalewem Szczecińskim. Patronem promenady jest Aleksander Doba (1946 - 2021) w plebiscycie „National Geographic” zdobył tytuł „Podróżnika Roku 2015”. Jako pierwszy człowiek w historii samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z kontynentu na kontynent (z Afryki do Ameryki Południowej), wyłącznie dzięki sile mięśni. Opłynął kajakiem Morze Bałtyckie i Bajkał. Również jako pierwszy opłynął całe polskie wybrzeże z Polic do Elbląga oraz Polskę po przekątnej z Przemyśla do Świnoujścia. Dwukrotny złoty, srebrny i brązowy medalista Otwartych Akademickich Mistrzostw Polski w kajakarstwie górskim. 24 lutego 2015 został honorowym obywatelem Swarzędza. Zmarł zdobywając najwyższy szczyt Afryki – Kilimandżaro. Archiwum
Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie nie zgodziło się na lokalizację pomnika poświęconego trzykrotnemu zdobywcy Atlantyku.

- Dyrektor Zarządu Zlewni w Szczecnie odmówił udzielenia pozwolenia wodnoprawnego na lokalizowanie na obszarze szczególnego zagrożenia powodzią nowych obiektów budowlanych infrastruktury plażowej, tj. ławki upamiętniającej Aleksandrę Dobę wraz z niezbędnym zagospodarowaniem terenu - informuje Agnieszka Jędrych z Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

Władze Polic chciały, by upamiętnienie podróżnika było elementem infrastruktury odbudowanej promenady w Trzebieży. Spacerowicze mogliby przysiąść obok rzeźby kajakarza, zrobić zdjęcie. Problem w tym, że miejsce, które wybrały władze Polic to obszar zalewowy i na postawienie pomnika nie zgadzają się Wody Polskie.
W mediach społecznościowych aż zawrzało po tej decyzji. Krytyka objęła nie tylko włodarzy gminy Police, ale również Wody Polskie. Pojawiły się pomysły na nową lokalizację, na przykład w Policach: w parku, czy na nowej promenadzie nad Łarpią. Jest również mowa o tym , żeby postawić rzeźbę kajakarza na terenie ośrodka wypoczynkowego w Trzebieży.
Co dalej?
- Decyzja jeszcze nie zapadła, ale pomnik na pewno stanie w przyszłym roku. Gdzie? Badam sprawę, obie strony mają swoje argumenty. Mieszkańcy Trzebieży mówią, że Olek Doba pływał po zalewie kajakiem, kilkakrotnie był też Neptunem w czasie "Neptunaliów" - mówi Władysław Diakun, burmistrz Polic.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ławka Olka Doby nad zalewem? Wody Polskie mówią stanowcze nie - Police Nasze Miasto

Wróć na police.naszemiasto.pl Nasze Miasto