Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy protestują przeciw wycince. Jaka przyszłość Puszczy Wkrzańskiej?

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Mieszkańcy powiatu polickiego są zaniepokojeni tym, co widzą. Chodzi o polany, które pozostały po wyciętych drzewach w Puszczy Wkrzańskiej. Mają wątpliwości, czy jest to racjonalna gospodarka leśna. Nadleśnictwo Trzebież uspokaja.

- W przyśpieszonym tempie ubywa lasów w rejonie Puszczy Wkrzańskiej. Ten problem bezpośrednio dotknie unikalnego zakątka jakim jest Nowe Warpno i Miroszewo - mówi Marcin Czachorowski, który skontaktował się z redakcją "Głosu" .

Mieszkańców niepokoi to, że w obszarze od Pilchowa do Nowego Warpna można zaobserwować kolejne rębnie, pojawiające się wzdłuż drogi prowadzącej przez Dobieszczyn do Nowego Warpna, a także w głębi lasów.

ZOBACZ TEŻ:

Nie chodzi tylko o walory spacerowe i możliwość obcowania z przyrodą w cieniu drzew. Zdaniem mieszkańców wyrąb lasu doprowadzi do zniknięcia unikalnego środowiska w bezpośredniej bliskości obszarów Natura 2000 przylegającego do Zalewu Szczecińskiego.

Ucierpi fauna, bo obszar stanowi schronienie dla zwierzyny leśnej oraz ptaków, w tym sów, kani czarnej, orłów bielików i żurawi. Ponadto obszar leśny w tym rejonie stanowi naturalną barierę dla silnych wiatrów występujących między Jeziorem Nowowarpieńskim a Zalewem Szczecińskim. - Zwracamy się z wnioskiem o zaniechanie kolejnych rębni całkowitych w rejonie Miroszewa i Nowego Warpna w ramach planu zagospodarowania lasu 2017-2026 - czytamy w dokumencie, który trafił do Lasów Państwowych.

Co na to leśnicy?
W odpowiedzi Nadleśnictwa Trzebież, która dotarła do redakcji czytamy, że wszystkie działania są zgodne z prawem i potrzebami hodowlanymi lasu.

- Podstawowym dokumentem na podstawie którego prowadzona jest gospodarka leśna w nadleśnictwach jest plan urządzenia lasu (PUL). Plan ten jest zatwierdzany przez Ministra Środowiska (lub właściwego do spraw środowiska) i obowiązuje przez okres 10-letni. Opracowanie tego dokumentu jest złożonym, trwającym około 3 lat procesem, wymagającym udziału wielu specjalistów - tłumaczy Agata Cyrus, specjalista Służby Leśnej z Nadleśnictwa Trzebież. - Projekt PUL jest poddany procedurze strategicznej oceny oddziaływania na środowisko w ramach której m.in.: na każdym etapie opracowania planu urządzenia lasu zapewniony jest udział strony społecznej. Opracowana zostaje "Prognoza oddziaływania na środowisko planu urządzenia lasu" zawierająca analizę wpływu zapisów PUL na środowisko i obszary Natura 2000. Nie inaczej było w przypadku opracowywania PUL dla Nadleśnictwa Trzebież. Prowadzenie gospodarki leśnej w nadleśnictwie na podstawie planu urządzenia lasu zapewnia ciągłość i zrównoważone wykorzystanie wszystkich funkcji lasów.

ZOBACZ TEŻ:

CZYTAJ TAKŻE:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na police.naszemiasto.pl Nasze Miasto