Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mikroinstalacja fotowoltaiczna może być tańsza

Joanna Boroń
Joanna Boroń
Archiwum
Chcielibyście produkować prąd na potrzeby swojego gospodarstwa domowego, ale wasz dach nie nadaje się do zamontowania paneli? Zamontujcie je na gruncie albo pomieszczeniach gospodarczych. Skorzystajcie z niższego VATu.

Jeszcze do niedawna podatek VAT przy montażu paneli fotowoltaicznych miał dwie różne stawki. 8-procentowy VAT na panele słoneczne był naliczany tylko, gdy dotyczył umieszczenia instalacji na budynku. Jeśli ktoś chciał postawić panele na przykład na garażu, podjeździe, parkingu albo obok domu czy bloku mieszkalnego - to za to płacił już wyższy 23-procentowy VAT. Pod koniec ubiegłego roku obie stawki zostały ujednolicone, ale nie dla wszystkich i nie na wszystkie instalacje.

Stawka 8 proc. VAT dotyczy tzw. mikroinstalacji "funkcjonalnie związanych" z budownictwem objętym społecznym programem mieszkaniowym. Co to oznacza? Obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, np. domy, bloki itp. To też budynki ochrony zdrowia z zakwaterowaniem, opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych. Także mieszkania w budynkach niemieszkalnych (np. usługowo-handlowych, biurowych, instytucjonalnych).


Partnerami akcji są:


Z budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym wyłączone są lokale użytkowe. Co ważne, wyłączone są domy jednorodzinne, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2 i mieszkania o powierzchni użytkowej powyżej 150 m2. Tu dalej obowiązuje stawka 23 procentowa.

Zmiana stawki VAT dla wielu osób może być przeważającym argumentem na rzecz zainstalowania takiej instalacji - zakładając, że najtańsza instalacja kosztuje około 20 tysięcy złotych, obniżenie stawki o 15 procent to realna oszczędność.

Przypominamy też, że osoby prywatne korzystać mogą z innych form wsparcia - ulgi w ramach programu Mój Prąd, czy ulgi termomodernizacyjnej.

Jeśli chcesz promować swoją firmę przy tych artykułach, to zadzwoń lub napisz: 697 770 133, [email protected]. Czekamy na Twój telefon.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koszalin.naszemiasto.pl Nasze Miasto