Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowoczesne pompy insulinowe dla pacjentek z cukrzycą, które chcą być mamami

Anna Folkman
Anna Folkman
Szpital „Zdroje” dostał od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pięć nowoczesnych pomp insulinowych dla cieżarnych i kobiet planujących dziecko, chorujących na cukrzycę. Pierwsza pacjentka już jedną dostała. Wypożyczenie pompy jest bezpłatne.

- Cukrzyca jest chorobą, która może istotnie utrudniać zajście w ciążę lub stanowić zagrożenie dla pomyślnego jej przebiegu i rozwoju płodu. W trosce o jeszcze nienarodzone dzieci Fundacja WOŚP od kilku lat realizuje Program Leczenia Osobistymi Pompami Insulinowymi Kobiet Ciężarnych z Cukrzycą typu 1., którego beneficjentem został szpital „Zdroje” - informuje Magdalena Knop, rzeczniczka szpitala. - Pozwolą one istotnie zwiększyć szanse chorujących na cukrzycę typu 1. pacjentek na pozostanie szczęśliwymi mamami zdrowych maluchów.

Na świecie co 5 sekund kolejny pacjent słyszy diagnozę: „cukrzyca”. Co 10 sekund ktoś umiera z powodu powikłań z nią związanych. Już w 2006 roku ONZ uznała cukrzycę za pierwszą niezakaźną epidemię XXI wieku.

- Istotne wahania w poziomie cukrów u wszystkich chorych na typ 1 zwiększają ryzyko powikłań dotyczących wzroku lub pracy nerek. Jednak kobiety z tym typem cukrzycy wymagają szczególnej opieki lekarskiej - przede wszystkim w okresie przygotowań do ciąży jak również podczas 9. miesięcy oczekiwania na narodziny potomka - dodaje Knop. - Nieprawidłowo leczona cukrzyca istotnie zwiększa ryzyko poronienia, wystąpienia wad wrodzonych u dziecka, przedwczesnego porodu, śmierci okołoporodowej lub urodzenia martwego płodu. Zagrożenia te związane są z ciążową burzą hormonalną i szybkimi, dynamicznymi zmianami w zapotrzebowaniu organizmu na insulinę. U tych pacjentek optymalnym rozwiązaniem stabilizującym i normalizującym podaż insuliny jest zastosowanie indywidualnych pomp insulinowych.

ZOBACZ TEŻ:

12 nowych urządzeń od WOŚP trafiło do szpitala w Zdrojach [ZDJĘCIA]

- Ideą programu WOŚP jest wyrównanie cukrzycy przed ciążą i w trakcie jej trwania, co ma bezpośrednie przełożenie na dobrostan płodu i zwiększa szanse na urodzenie zdrowego dziecka. - wyjaśnia dr n. med. Marta Kuczak-Wójtowicz, kierownik Poradni Diabetologicznej szpitala „Zdroje”- Przekazane przez Fundację pompy są „mercedesami” w swojej klasie. To nowoczesne urządzenia, które optymalnie wyrównują pacjentkom poziom cukru we krwi i dają nad nim kontrolę. Funkcja SmartGuard chroni pacjenta przed niedocukrzeniem. Do każdej pompy Fundacja dołącza także system ciągłego monitorowania glikemii. Założony podskórnie sensor dokonuje w ciągu doby 288. pomiarów poziomu cukrów w płynie śródtkankowym i wysyła wyniki do pompy. Dodatkowo na ekranie pompy pacjentka otrzymuje informację, czy stężenie cukru ma tendencję rosnącą czy spadającą. To bardzo pomocne narzędzie, gdyż stosunkowo szybko pozwala choremu podjąć odpowiednie kroki zapobiegające hiper lub hipoglikemii. W przypadku zagrażającego niedocukrzenia pompa całkowicie odcina podaż insuliny, gwarantując pacjentce bezpieczeństwo.

ZOBACZ TEŻ:

Terapia przekazanymi pompami insulinowymi uwzględnia zmienne zapotrzebowanie na insulinę w ciągu dnia, nocy i między posiłkami oraz odpowiednie dawkowanie insuliny podczas spożywania różnych pod względem jakości i objętości dań.

Szczegółowe informacje dotyczące wypożyczania pomp insulinowych przekazanych przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy można uzyskać w Poradni Diabetologicznej szpitala „Zdroje” przy ul. Mącznej 4, tel. 91 88 06 638.

Pierwsza pompa została założona 31-letniej Annie, która planuje ciążę. Urządzenie zostało jej wypożyczone do 12 miesięcy starań o dziecko. Potem może je mieć w ciąży i 3 miesiące po porodzie

Gdzie rodzić w Szczecinie? Sprawdziliśmy, jak wyglądają poro...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto