Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od 15 lat jesteśmy w Unii Europejskiej. Szlabany w górę! Tak o północy na granicy świętowano rocznicę [ZDJĘCIA, FILM]

Redakcja
Symboliczne podniesienie szlabanu przy dźwiękach "Ody do radości", tort czy pamiątkowe pieczątki od pograniczników. Tak na dawnym przejściu granicznym Kołbaskowo-Pomellen setki osób świętowały rocznicę członkostwa Polski w UE. - To radosny dzeń, pełen optymizmu. Miejmy nadzieję, że tak będzie dalej. Zmiany, dzięki Unii Europejskiej są niewyobrażalne - stwierdziła pani Longina, jedna z uczestniczek uroczystości.

Mieszkańcy Szczecina, ale także powiatu polickiego, gmin: Police, Dobra czy Kołbaskowo a także goście z Niemiec tłumnie przybyli przed północą w miejsce dawnego przejścia granicznego. Dla chętnych zorganizowano transport autokarami. Mieszkańcy mieli ze sobą flagi i balony w narodowych i europejskich barwach.

- Przyjechałam z córką, żeby pokazać jej jak to było 15 lat temu, kiedy nie mogliśmy swobodnie przejeżdżać przez granicę - podkreśliła pani Izabela. - Chcę, by zrozumiała czym są paszporty, czym jest wolność i dlaczego możemy uczestniczyć w życiu Europy na równi z innymi Europejczykami.

ZOBACZ TEŻ:

- Dziś o północy mija dokładnie 15 lat odkąd jesteśmy wspólnie - Polacy i Niemcy w europejskiej rodzinie - zaczęła Irena Stróżyńska, wicedyrektor biura Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pomerania. - W referendum przeprowadzonym w czerwcu 2003 roku, blisko 80 proc. Polaków opowiedziało się za przystąpieniem do europejskiej wspólnoty. Wśród mieszkańców Zachodniopomorskiego to poparcie było jeszcze wyższe. To zapewne zasługa dobrych sąsiedzkich relacji na pograniczu polsko-niemieckim.

Z dniem 1 maja 2004 roku Polska została członkiem Unii Europejskiej. Razem z Polakami, europejską drogą zdecydowali się podążać nasi najbliżsi sąsiedzi - Słowacy, Czesi i Litwini oraz obywatele sześciu innych państw. Wejście do UE było postrzegane przez wielu Polaków jako nieunikniona konsekwencja zmian systemowych zapoczątkowanych w 1989 roku.

- Mówią, że granice to są blizny historii. Jeśli tak jest, to rzeczywiście te rany, które wyrządziła nasza wspólna historia są bardzo głębokie - stwierdził marszałek Olgierd Geblewicz. - To miejsce, ta granica, która fizycznie już dzisiaj nie istnieje, pokazuje jednak jak pięknie potrafimy te rany zaleczyć.

- Sądzę, że powinienem powtórzyć słowa, które 30 kwietnia 2004 roku o godzinie 24 powiedziałem na Wałach Chrobrego. Powiedziałem tak: Drodzy mieszkańcy Pomorza Zachodniego spełnił się sen wielu pokoleń Polaków. Jesteśmy członkami Unii Europejskiej - wspominał prof. Zygmunt Meyer, marszałek województwa zachodniopomorskiego w latach 2002 - 2006. - Jesteśmy w gronie wolnych państw w wolnej Europie. W Unii Europejskiej zorganizowanej na demokratycznych zasadach i uniwersalnych wartościach. Jeżeli dziś mówimy o tym, że Polska otrzymała 100 miliardów euro netto, że te pieniądze zainwestowano, to początek tego był właśnie wtedy.

Gospodarzem wydarzenia był marszałek Olgierd Geblewicz przy współpracy z samorządami powiatu polickiego, gmin: Police, Dobra i Kołbaskowo, których przedstawiciele także świętowali w miejscu dawnej granicy. Obecni na uroczystości byli także m.in. ambasadorzy z Niemiec, przedstawiciele Parlamentu Europejskiego z prof. Bogusławem Liberadzkim na czele, prezydent Szczecina Piotr Krzystek, posłowie.

Po okolicznościowych przemówieniach, punktualnie o północy symbolicznie podniesiono szlaban graniczny. Potem przy dźwiękach utworów wykonywanych przez chór amatorski Opery na Zamku w Szczecinie pod dyr. Małgorzaty Bornowskiej oraz przez Orkiestrę Dętą „Olimpia”, marszałek częstował wszystkich zgromadzonych tortem.

ZOBACZ TEŻ:

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na police.naszemiasto.pl Nasze Miasto