Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stargard 1979. Wielka powódź, pochód, szkoły, przedszkola, a zamiast aresztu centrum kultury

Grzegorz Drążek
Fot ze zbiorów Archiwum Państwowego w Szczecinie O/Stargard/zespół 68/266/ Urząd Miejski w Stargardzie Szczecińskim/ sygn. 1479
Fot ze zbiorów Archiwum Państwowego w Szczecinie O/Stargard/zespół 68/266/ Urząd Miejski w Stargardzie Szczecińskim/ sygn. 1479
O historii Stargardu świadczą kroniki Urzędu Miejskiego w Stargardzie Szczecińskim, znajdujące się w zasobach Archiwum Państwowego w Stargardzie. Jak wyglądał Stargard w 1979 roku? Odpowiedź w galerii zdjęć.

O historii regionu stargardzkiego świadczą między innymi kroniki znajdujące się przed laty w zasobach Urzędu Miejskiego w Stargardzie Szczecińskim, które obecnie są w zasobach Archiwum Państwowego w Stargardzie. Dzięki temu że się zachowały i są w Archiwum Państwowym, możemy lepiej poznać historię Stargardu.

W zasobach Archiwum Państwowego w Stargardzie jest na przykład kronika Stargardu Szczecińskiego z 1979 roku. Archiwum Państwowe udostępniło ją nam do publikacji w celu promocji historii Stargardu wśród mieszkańców. Kronikę przygotował i opracował Jan Osiejuk. Nie znaleźliśmy w niej informacji o tym, kto wykonał zdjęcia do tej kroniki.

ZOBACZ TEŻ:

Fot ze zbiorów Archiwum Państwowego w Szczecinie O/Stargard/zespół 68/85/ Prez.P.R.N i U.M.iP. Stargard/ sygn. 2378

ZOBACZ Stargard i okolice w 1967 roku. Millenium i Duet stoj...

Wielka powódź

Już na początku kroniki przedstawiona została wielka powódź w Stargardzie w 1979 roku.

- W sobotę i niedzielę (10 i 11 marca dop. red.) zagrożenie powodziowe w województwie szczecińskim ciągle wzrastało - napisał między innymi w kronice Stargardu Szczecińskiego 1979 Jan Osiejuk. - Na głównych rzekach podniósł się poziom wód, w wielu miejscach przekraczając stan alarmowy o kilkadziesiąt centymetrów. O przeszło pół metra podniosła się woda w Inie. W Stargardzie Szczecińskim podmytych zostało kilka budynków przy ulicy Drzymały.

Autor opracowania kroniki podkreślał, że 12 marca 1979 roku udało się utrzymać rzekę Inę w jej brzegach.

- Jednak 13 marca (wtorek) sytuacja w rejonie naszego miasta znacznie się pogorszyła - opisywał Jan Osiejuk. - Koło wsi Święte wystąpiła z brzegów rzeka Krąpiel. Woda dostała się pod wiadukt kolejowy przy ul. Bydgoskiej w Stargardzie i płynąc Kanałem Bydgoskim zalała kilkanaście posesji na ulicach Drzymały, Przyjaźni Polsko-Radzieckiej, Wł. Sikorskiego. Ewakuowano kilka rodzin.

A dalej dowiadujemy się, że ulica Bydgoska została zalana na odcinku około 300 metrów, że 14 marca zamknięto dla ruchu kolejne ulice, że ewakuowane były następne rodziny, że zagrożone zalaniem zostały niektóre zakłady produkcyjne, najbardziej ucierpiała Fabryka Mechanizmów Samochodowych Polmo gdzie wstrzymano produkcję, a w Pollenie trzeba było wypompowywać wodę w piwnicach, że wprowadzono zakaz picia wody surowej, że wystąpiły zakłócenia w funkcjonowaniu sieci telefonicznej. I że jeszcze długo trzeba było usuwać skutki powodzi.

Niektóre przedszkola zniknęły

Na zdjęciach sprzed 41 lat można zobaczyć także pochód 1 Maja w centrum Stargardu. Uwieczniono też trwającą wtedy adaptację budynku po areszcie śledczym na centrum kultury. Widać również remont dawnego spichrza. A także przygotowywanie oddziału Muzeum Regionalnego w Stargardzie w Bastei.

W 1979 roku jako nowe zostało przedstawione osiedle Kopernika w Stargardzie. Nowy był wtedy także biurowiec Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego. Mieszkańców zaciekawi zapewne również to, jak wyglądała dekoracja przy placu Wolności z okazji Dni Stargardu 1979.

W kronice Stargardu Szczecińskiego 1979 roku pokazane zostały także szkoły i przedszkola w mieście. Jeśli chodzi o szkoły, obecnie w wielu tych budynkach także są szkoły, ale mają inne numeracje i nie zawsze są to te szkoły, które były tam wtedy. Natomiast jeśli chodzi o przedszkola, to w niejednym miejscu, w którym działały przed 41 laty, obecnie już ich tam nie ma. Czy ktoś ze stargardzian pamięta, że Przedszkole nr 1 było u zbiegu ulic Bogusława IV i Warszawskiej? A że Przedszkole nr 3 było na górce przy ulicy Wojska Polskiego?

W kronice z 1979 roku jest także między innymi spartakiada lekkoatletyczna Głosu Szczecińskiego na stadionie w Stargardzie i Jarmark Staromiejski w Stargardzie. Na zdjęciach są także pary ze Stargardu, które 41 lat temu odebrały medale za długoletnie pożycie małżeńskie.

Całą kronikę Stargardu Szczecińskiego z 1979 roku Urzędu Miejskiego w ówczesnym Stargardzie Szczecińskim, opracowaną przez Jana Osiejuka, znajdującą się teraz w zasobach Archiwum Państwowego, można zobaczyć w Archiwum Państwowym w Stargardzie.

Niebawem na naszym portalu kolejne materiały pokazujące historię Stargardu i regionu stargardzkiego, które dzięki temu, że trafiły do Archiwum Państwowego w Stargardzie, mogą po latach zobaczyć mieszkańcy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stargard.naszemiasto.pl Nasze Miasto