Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak wyglądała akcja neutralizacji miny z perspektywy saperów [GALERIA]

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Najpierw była niemiecka mina, a później brytyjska bomba lotnicza. Obie wybuchowe pamiątki zalegały na dnie Odry. Akcję przeprowadzili specjaliści z Grupy Nurków Minerów 12 Dywizjonu Trałowców, wchodzącego w skład 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Unieszkodliwiono pozostałości po II wojnie światowej, które zawierały w sobie łącznie blisko 1000 kg materiału wybuchowego.

Na czas akcji w rejonie Skolwina obowiązywał zakaz przebywania na otwartej przestrzeni w rejonach ulic: Cegłówki, Celulozowej, Stołczyńskiej. Nie było potrzeby ewakuacji mieszkańców. Akcja rozpoczęła się wczoraj rano i jej pierwszy etap potrwał do godz. 11. W tym czasie niemiecka mina zawierającą około 800 kg materiału wybuchowego została zneutralizowana metodą deflagracji (powolne wypalanie).

- Nurkowie zeszli pod wodę i założyli ładunki kumulacyjne stosowane przy wypalaniu. Następnie radiowo uruchomili je. Materiał został częściowo wypalony. Kadłub miny został rozszczelniony. To co pozostało zostało wysadzone - mówi komandor podporucznik Grzegorz Lewandowski z 8 FOW.

Nurkowie z 8 FOW także wczoraj zajęli się neutralizacją brytyjskiej bomby lotniczej w Odrze na wysokości Inoujścia. To nie pierwsza akcja w Szczecinie w tym miesiącu. Służby dyżurne 8FOW otrzymały zgłoszenie czterech obiektów pochodzenia militarnego z okresu II wojny światowej zalegających w Odrze Zachodniej w okolicy Bazy Oznakowani Nawigacyjnego.

- Pierwszym etapem operacji było przeprowadzenie rekonesansu celem identyfikacji oraz wstępnej oceny znalezionych przedmiotów przez specjalistów od podwodnych zadań z Grupy Nurków Minerów 12DT. Trzy wykryte w wodzie obiekty sklasyfikowano jako 30-funtowe bomby fosforowe pochodzenia brytyjskiego (bomby zapalające o masie ok 14 kg). Jeden z obiektów nie stanowił zagrożenia - relacjonuje Grzegorz Lewandowski. - Do neutralizacji niewybuchów zaangażowana została Grupa Nurków Minerów oraz załoga holownika H-6 z 12DT. Ze względu na zagrożenie dla bezpieczeństwa żeglugi na trasie Szczecin - Świnoujście ruch statków został zatrzymany do czasu zakończenia operacji.

Największym wyzwaniem będzie neutralizacja największej dotychczas znalezionej w okolicy Świnoujścia brytyjskiej bomby lotniczej, potocznie zwanej tallboy. To używana w czasie II wojny światowej mniejsza wersja najcięższej bomby lotniczej grand slam o masie 5340 kg. Została skonstruowana przez brytyjskiego inżyniera Barnesa Wallisa według opracowanego przez niego konceptu bomby earth quake (trzęsienie ziemi). Niewybuch bomby tallboy znaleziono we wrześniu 2019 r. w Kanale Piastowskim. Bomba została zrzucona prawdopodobnie podczas nalotu zakończonego zatopieniem krążownika Lützow w 1945 roku.

ZOBACZ TEŻ:

ZOBACZ TEŻ:

WIELKA EWAKUACJA PODZAMCZA. ZOBACZ WIĘCEJ:

ZOBACZ TEŻ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na police.naszemiasto.pl Nasze Miasto