Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Turysta był świadkiem walki bielików. Jeden z ptaków został ranny

OPRAC.:
Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Nadleśnictwo Trzebież.Z.Filip
Przypadkowy turysta, przy głównej drodze leśnej, w brzozowym lesie zaobserwował dwa walczące ze sobą bieliki. Jak się później okazało były to samce. Jeden z nich przepłoszony obecnością człowieka odleciał. Słabszy i pokaleczony osobnik nie miał możliwości ucieczki, ale na szczęście trafił w dobre ręce.

Świadek zdarzenia natychmiast powiadomił miejscowego leśniczego, a w dalszej części zostali poinformowani przedstawiciele Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt ze Szczecina. Ptak został wstępnie opatrzony i przetransportowany do siedziby w/w ośrodka. Jak się później okazało miał sporo ran od szponów napastnika, został mocno poturbowany i pozbawiony części piór. Trwa rehabilitacja.

- Walki bielików o tej porze roku są niezwykle rzadko spotykane. Nie znamy przyczyn ani celu walki, tym bardziej że w pobliżu nie znajduje się żadne gniazdo bielika. Ranny bielik został na obserwacji w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt w Szczecinie, działającego przy Fundacji „Dzika Ostoja”. Składamy ogromne podziękowania pracownikom ośrodka za udzielenie pomocy poszkodowanemu zwierzęciu, a znalazcy za wzorową współpracę z leśnikami - czytamy na stronie Nadleśnictwa Trzebież.

Bielik, bielik (zwyczajny), birkut (Haliaeetus albicilla) to gatunek dużego ptaka drapieżnego z rodziny jastrzębiowatych (Accipitridae). Potocznie zwany orłem, choć nim nie jest. Występuje w centralnej i północnej Palearktyce, od Islandii po Japonię; najbardziej na zachód wysunięta populacja zasiedla Grenlandię. Zamieszkuje głównie obszary przylegające do zbiorników wodnych, wzdłuż wybrzeży morskich, w pobliżu rzek. Gatunek osiadły, częściowo wędrowny. Generalista pokarmowy, odżywia się głównie rybami, ptactwem wodnym, okazjonalnie także padliną. Gniazduje na wierzchołkach dużych drzew, na konarach przy pniu, również na półkach urwisk skalnych. Pary są monogamiczne, zajmują terytoria o różnej wielkości, zależnie od dostępności pokarmu, wyprowadzają jeden lęg w sezonie. Młodymi opiekują się obydwoje rodzice.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na police.naszemiasto.pl Nasze Miasto