Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Turysto ! Śmieci zabierz ze sobą, bo koszy w lesie nie znajdziesz

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Takie sytuacje zdarzały się w lesie. Turyści podrzucali śmieci pod kosze
Takie sytuacje zdarzały się w lesie. Turyści podrzucali śmieci pod kosze https://trzebiez.szczecin.lasy.gov.pl/
Niektórzy przyjmą to z niedowierzaniem, inni ze złością, jeszcze inni ucieszą się, bo nie będzie śmieci w lesie. Nadleśnictwo Trzebież zlikwidowało kosze na odpady w miejscach dla turystów. Leśnicy tłumaczą to edukacją i oszczędnością na wywozie podrzucanych śmieci.

Nadleśnictwo Trzebież chce nauczyć turystów zasady: zabierz ze sobą to, co przyniosłeś

- Rzeczywiście prawdą jest, że na terenie nadleśnictwa w miejscach turystycznych, kosze na śmieci zostały zlikwidowane. Jednocześnie, zwróciliśmy się z prośbą do turystów, aby zabierali swoje śmieci ze sobą. W ten sposób zamierzamy przeciwdziałać pladze, nagminnego wykorzystywania koszy nadleśnictwa do gromadzenia w nich odpadów innych, niż te związane z wypoczynkiem na terenach leśnych – tłumaczy Aleksandra Wadas z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie. - Niestety zaśmiecanie terenów leśnych, mimo licznych kampanii informacyjno-edukacyjnych, jest wciąż powszechne, a ustawione dotychczas kosze nie wpływają znacząco na zachowanie czystości środowiska. Przykładowo, na zbiór i wywóz śmieci, pozostawionych w lesie przez odwiedzających Nadleśnictwo Trzebież, wydaje rocznie ok. 105 tys. zł, a w całych Lasach Państwowych jest to już kwota rzędu 20 mln zł.

Nadleśnictwo Trzebież nie jest wyjątkiem

Z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie podobne działania podjęły m.in. nadleśnictwa: Gryfice, Lubniewice, Skwierzyna, Rzepin oraz Strzelce Krajeńskie.

- Reakcje turystów były różne, tak samo, jak różni są ludzie: zdziwienie, złość czy nawet oburzenie, ale również zrozumienie, popieranie pomysłu i zadowolenie. Jednostki zabrały z lasów kontenery na śmieci, co spowodowało, że turyści nie podrzucają pod nie swoich domowych odpadów np. po remoncie – wyjaśnia Aleksandra Wadas. - Śmieci niejednokrotnie były także ustawiane obok kontenerów, przez co teren wokół był zaśmiecony - zwierzęta rozrywały worki, wiatr rozwiewał śmieci. W miejscach, gdzie zostały zlikwidowane kosze, umieszczono tablice, aby turyści zabrali ze sobą swoje odpadki. Dzięki temu, na miejscach postoju panuje porządek. Na ten moment sprząta się jedynie śmieci, wynikające ze świadomego podrzucania np. pozostawianych pustych pojemnikach po napojach, jednorazowych pojemnikach itp., świadomego wyrzucania np. opony, gruz itp., czy śmieci, które i tak w lesie by się znalazły, niezależnie od obecności koszy. Finalnie, wpłynęło to na obniżenie kosztów utylizacji odpadów. Mimo pojawiających się początkowych problemów, czy niekiedy wręcz oporów, rewolucja związana z systemem zarządzania odpadami w wybranych jednostkach zakończyła się powodzeniem.

Leśnicy obiecują, że będą na bieżąco obserwować zachowania turystów na terenie Nadleśnictwa Trzebież i jeśli system „zabierz swoje śmieci do domu” sprawdzi się, będzie utrzymany i wprowadzony na terenach kolejnych jednostek.

- Rozwiązanie to, uważamy za rozsądny sposób na korzystanie z terenów leśnych, wzorem wielu innych nadleśnictw w Polsce oraz innych krajów o rozwiniętej świadomości ochrony środowiska – dodaje Aleksandra Wadas.

ZOBACZ TEŻ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na police.naszemiasto.pl Nasze Miasto