Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Szczecinie powstała replika samochodu pancernego z czasów I wojny światowej [DUŻO ZDJĘĆ]

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Panzer Garaż/fb.com
To nie jest batmobil, chociaż ma fikuśny kształt. W szczecińskim warsztacie Panzer Garage powstała replika pierwszowojennego pojazdu, który służył w armii Austro-Węgier. 23 stycznia samochód ma zadebiutować w czasie obchodów 100. rocznicy przyłączenia Grudziądza do macierzy.

Panzer Garage jest to jeden z wielu projektów działających przy szczecińskiej Fundacji Gloria Griffin. Fundacja ta przede wszystkim zajmuje się historią: od średniowiecza po II wojnę światową.

Zadaniem Panzer Garage jest budowa replik oraz naprawa oryginalnych militariów z lat 1914-1945. Panzer Garage, działający od 2019 roku, ma na koncie budowę lawety fortecznej do schronu typu “Tobruk”, dwóch niemieckich wież pancernych typ 4007 oraz repliki austro-węgierskiego samochodu pancernego z 1915 roku Romfell.

Skąd pomysł na odbudowę tak nietypowego pojazdu?

- Współpracujący z naszym Panzer Garage, grudziądzki Fort Wielka Księża Góra z okazji przypadającej w 2020 roku setnej rocznicy powrotu Grudziądza do Polski, zamówił u nas replikę pojazdu pancernego z okresu I Wojny Światowej. Po konsultacji zaproponowaliśmy właśnie Romfella, ze względu na jego nietypową konstrukcję - mówi Grzegorz Lazarus z "Panzer Garage".

Pojazd został zbudowany na ramie Lublina, gdyż wymiarami był najbardziej zbliżony do oryginału.

- Można było, co prawda kupić mercedesa z 1915 roku, ale kosztował aż 3,5 mln euro. Poza tym, szkoda byłoby przebudowywać oryginalne auto sprzed 105 lat - dodaje pan Grzegorz.

Pod koniec lipca 2019 roku ruszyły pierwsze prace. Brak jakiejkolwiek dokumentacji technicznej zmusił członków fundacji do odtworzenia kształtu na podstawie zachowanych zdjęć oryginału. Następnie trzeba było dostosować nadwozie do ramy, jak i zawieszenia Lublina.

ZOBACZ TEŻ:

Najtrudniejszy moment budowy to był tył kadłuba, który należało specjalnie uformować z płyt pancernych. Pół roku ciężkiej pracy zostało zakończone sukcesem. 17 stycznia 2020 roku Romfell odjechał do Grudziądza stając się największą atrakcją setnej rocznicy obchodów, która odbędzie się 23 stycznia 2020 roku.

Co to za pojazd?

Samochód został opracowany od podstaw przez oficerów: kapitana Romanica i porucznika Fellnera - od ich nazwisk wzięła się nazwa pojazdu “Romfell”. Pancerne nadwozie zamontowano na doskonałym podwoziu samochodu Mercedes Motorcar (Personenkraftwagen) z rejestracją „A VI 865”, napędzany silnikiem o mocy 95 KM z przekładnią łańcuchową.

Pojazd wyróżniał się rewolucyjnymi w 1915 roku rozwiązaniami. Zastosowano w nim wieżę o ostrzale 360 stopni, dodatkowy uchwyt do karabinu do ostrzału przeciwlotniczego, bezprzewodowy telegraf firmy Siemens & Halske oraz odlewane-kuloodporne opony.

CZYTAJ TEŻ:

Szczególnie dopracowano w nim pancerz który posiadał kształt litery “V”. Zastosowanie kątowego pancerza bocznego zwielokrotniało jego efektywną grubość skutecznie chroniąc załogę przed pociskami.

Ten finezyjny przypominający pojazd Batmana pancerz posiadał jedną główną wadę - ogromną pracochłonność w produkcji. Stało się to przysłowiowym gwoździem do trumny projektu. Wyprodukowano zaledwie od 2 do 4 egzemplarzy tego niezwykłego pojazdu (historycy cały czas spierają się o to).

POLECAMY TAKŻE:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na police.naszemiasto.pl Nasze Miasto