Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabytkowy kompleks budynków w Zdrojach niszczeje już ponad 10 lat. Co teraz z budynkiem?

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Miasto planowało oddać w użytkowanie wieczyste na 99 lat nie tylko zabytkowy budynek, ale także przylegającą do niego 9-hektarową działkę.
Miasto planowało oddać w użytkowanie wieczyste na 99 lat nie tylko zabytkowy budynek, ale także przylegającą do niego 9-hektarową działkę. Andrzej Szkocki
Trzy lata temu zabytkowy budynek przy ul. Walecznych 23 w Zdrojach można było kupić w przetargu za cenę wywoławczą 12 mln zł. Jeśli znalazłby się nabywca to mógł liczyć na 50 proc. bonifikatę od ceny zabytkowych budynków. Co teraz z budynkiem?

Miasto planowało oddać w użytkowanie wieczyste na 99 lat nie tylko zabytkowy budynek, ale także przylegającą do niego 9-hektarową działkę. Największy budynek w ogrodzie to wieloczłonowy budynek główny Zielonego Dworu, a pozostałymi dawne: przedszkole, internat, portiernia, magazyn, garaż i budynek gospodarczy.

Przypomnijmy, mija już 10 lat odkąd zlikwidowano mieszczący się tam Dom Dziecka. Miasto chciało urządzić w Zielonym Dworze Dom Pomocy Społecznej, ale koszty remontu przerastały.

Zapytaliśmy magistrat o plany związane z kompleksem przy ul. Walecznych.

- Nieruchomość położona jest w obrębie obiektu zabytkowego, wpisanego do rejestru zabytków województwa zachodniopomorskiego i podlega ścisłej ochronie konserwatorskiej — poinformowała Sylwia Cyza-Słomska z biura prasowego Urzędu Miasta. - Do tej pory zorganizowane zostały trzy przetargi pisemne nieograniczone na oddanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowej wraz ze sprzedażą budynków znajdujących się na w/w gruncie. Procedura przetargowa zakończyła się wynikiem negatywnym z uwagi na brak oferentów.

Dodała też, że w tej chwili trwają ( rozpoczęły się dwa lata temu) prace nad sporządzeniem nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu, który ma stworzyć odpowiednie ramy ochrony konserwatorskiej i jednocześnie umożliwić bardziej efektywne zagospodarowanie nieruchomości na cele użytkowe.

- Po uchwaleniu ww. planu zagospodarowania przestrzennego zostanie ponownie wszczęta procedura zbycia nieruchomości — zapewnia Sylwia Cyza-Słomska.

- W tym momencie nie sposób określić, kiedy się skończą — twierdzi Sylwia Cyza-Słomska. - To zależy od wielu czynników.
Kompleks wpisany został do wojewódzkiego rejestru zabytków. Ochroną objęte są zwłaszcza: tzw. budynek „czerwony” (z końca XIX wieku), budynek główny Zielonego Dworu (1922-23), tzw. budynek „żółty”, budynek dawnej lodowni oraz założenia kompozycyjne ogrodu. Kompleks miasto chciało przeznaczyć na działalność usługową dotyczącą edukacji, kultury, sportu, rekreacji i opieki społecznej.

Pierwsze zachowane do dziś zabudowania dworu przy ul. Walecznych 23 powstały pod koniec XIX-wieku. Prowadzono tam Sanatorium Buchheide, a później Dom Opieki nad Dzieckiem „Diakonis”, cały czas rozbudowując kompleks. Jak podaje Marek Łuczak w książce „Szczecin Zdroje”, po wojnie dwór długo stał pusty. Dopiero w 1954 r., z inicjatywy Stowarzyszenia Obrony Granic na Odrze i Nysie, utworzono w tym miejscu Dom Dziecka im. Adama Mickiewicza. Działał do 2012 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto