Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jaka przyszłość czeka "Kapitana Głowackiego" i "Śmiałego"? Koszty ich remontu są kolosalne

Redakcja
Polski Związek Żeglarski poinformował o tym, co się dzieje z jednostkami, które kiedyś stanowiły dumę Centralnego Ośrodka Żeglarskiego.

- Jednostki, których było kilkanaście należące do Centralnego Ośrodka Żeglarskiego w Trzebieży, na których wychowało się i szkoliło wielu żeglarzy, zostały doprowadzone do ruiny - mówi Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego. - Zrobiliśmy analizę kosztów: ile wymagałoby remontowanie, ale także utrzymanie jachtów. Okazało się to nieopłacalne. W związku z tym, większość jednostek sprzedaliśmy żeglarzom.

Na stanie PZŻ pozostały dwie jednostki. To kecz "Śmiały", który stacjonuje w Trzebieży i żaglowiec "Kapitan Głowacki". Ten ostatni, w sierpniu 2016 roku osiadł na dnie przy kei w Trzebieży, a w październiku 2016 roku został przeholowany do Kołobrzegu, gdzie pozostaje z braku środków na remont.

- Remont jednego i drugiego jachtu to są duże pieniądze, żeby przywrócić świetność "Kapitan Głowackiego" potrzeba przynajmniej 2 - 2,5 mln złotych - wyjaśnia prezes Chamera. - Zastanawiamy się nad przyszłością jednostki z Zachodniopomorskim Okręgowym Związkiem Żeglarskim w Szczecinie, który w 30 procentach jest właścicielem brygantyny. Rozmawiamy z marszałkiem jak zaadaptować jednostkę, czy to pod kątem obiektu muzealnego, edukacyjnego.

Wiadomo też, że na najbliższym sejmiku PZŻ pojawi się wniosek o możliwość sprzedaży tych jednostek.
- Co nie oznacza, że chcemy je sprzedać, ale chcemy mieć możliwość podjęcia rożnych działań - zapewnia Chamera.
Obie jednostki to kawał polskiej historii na morzu. Popularny "Głowaś" był statkiem szkolnym Szkoły Rybołówstwa Morskiego wypływał na rejsy na Morze Północne i Morze Bałtyckie. W 1967 roku został przejęty przez Ligę Obrony Kraju w Jastarni. W 1970 trafił do Ośrodka PZŻ w Trzebieży. Po 1976 wycofano go z eksploatacji z powodu złego stanu kadłuba. W 1986 roku powrócił do pływania jako flagowy żaglowiec-szkoleniowy PZŻ. Gruntowny remont przeprowadzono w latach 80. w Rybackiej Stoczni Remontowej we Władysławowie, został wtedy przebudowany na brygantynę. "Śmiały" ma za sobą naukowo-żeglarską wyprawę dookoła Ameryki Południowej (1964-1966), którą zorganizowało Polskie Towarzystwo Geograficzne, a także rejs dookoła Islandii w 1970 roku. Dwa lata później odbył rejs na Spitsbergen.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na police.naszemiasto.pl Nasze Miasto