Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polimery Police ruszą pełną parą w przyszłym roku

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Polimery Police - jedna z największych inwestycji europejskiej branży chemicznej rozpoczyna produkcję polipropylenu pod marką Gryfilen®. Nowa instalacja Grupy Azoty będzie produkować rocznie 437 tys. ton polipropylenu i 429 tys. ton propylenu. Sprzedaż polipropylenu Gryfilen® w Europie rozpocznie się w sierpniu tego roku. Budżet projektu Polimery Police to ponad 7,2 mld zł
Polimery Police - jedna z największych inwestycji europejskiej branży chemicznej rozpoczyna produkcję polipropylenu pod marką Gryfilen®. Nowa instalacja Grupy Azoty będzie produkować rocznie 437 tys. ton polipropylenu i 429 tys. ton propylenu. Sprzedaż polipropylenu Gryfilen® w Europie rozpocznie się w sierpniu tego roku. Budżet projektu Polimery Police to ponad 7,2 mld zł Andrzej Szkocki
450 osób znajdzie zatrudnienie w nowym kombinacie chemicznym, który rozpoczął działalność w Policach. Pełne możliwości produkcyjne instalacji poznamy w 2024 roku. To największe zakłady przemysłowe produkcji propylenu i polipropylenu w Europie Środkowo-Wschodniej.

- Dojście do pełnej zdolności produkcyjnej, mówię tutaj o założonych 99 procentach dostępności operacyjnej instalacji, wymaga czasu. Musimy to robić etapami. W najbliższym kwartale prawdopodobnie osiągniemy 50 procent zdolności produkcyjnej, w czwartym kwartale 75 procent, a dopiero pełne obciążenie zdolności produkcyjnej będzie miało miejsce w przyszłym roku - mówi Andrzej Niewiński, prezes zarządu Grupa Azoty Polyolefins S.A.

Co będzie produkowane w ramach projektu Polimery Police? To polipropylen znany jako Gryfilen, który znajdzie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, m.in.: w produkcji opakowań i towarów konsumpcyjnych (folie spożywcze, opakowania sztywne, pojemniki na żywność), artykułach gospodarstwa domowego, budownictwie (rury, włókna) czy przemyśle motoryzacyjnym i farmaceutycznym. Polipropylen jest jednym z podstawowych tworzyw. Ze względu na swoje właściwości (m.in. wytrzymałość temperaturową, chemiczną, niską gęstość, transparentność), jest powszechnie wykorzystywanym tworzywem w większości gałęzi gospodarki, w tym w sektorze opakowaniowym, tekstylnym, medycznym, motoryzacyjnym czy też budowlanym. Polipropylen jest tworzywem, które bardzo łatwo i w pełni poddać można recyklingowi, przez co doskonale wpisuje się w europejskie założenia Gospodarki Obiegu Zamkniętego.

Ale w Policach powstaje nie tylko tworzywo sztuczne.
- Polimery Police mają istotne znaczenie nie tylko ze względu na produkcję tworzyw, ale również ze względu na paliwo przyszłości - wodór, którego produkcja w procesie odwodornienia propanu szacowana jest na poziomie blisko 17 tysięcy ton rocznie. Produkcja wodoru w Policach ugruntuje wysoką pozycję Grupy Azoty w obszarze technologii wodorowych – wyjaśnia Tomasz Hinc, prezes Zarządu Grupy Azoty S.A.

Krótko o inwestycji
Budowa kompleksu „Polimery Police” prowadzona jest w formule zaprojektuj i wybuduj. 11 maja 2019 roku Grupa Azoty Polyolefins S.A. podpisała kontrakt na realizację inwestycji z koreańskim partnerem Hyundai Engineering Company Ltd., a przekazanie placu budowy Generalnemu Wykonawcy nastąpiło 7 stycznia 2020 roku. Zakończenie wszystkich prac planowane jest na drugą połowę 2023 roku.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na police.naszemiasto.pl Nasze Miasto