Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prezydent RP Andrzej Duda: Centralny Port komunikacyjny największym wyzwaniem pierwszej połowy XXI w.

OPRAC.:
Kamil Kusier
Kamil Kusier
CPK dla Polski dziś tym, czym Gdynia była dla II Rzeczpospolitej Polskiej / n/z Prezydent RP Andrzej Duda
CPK dla Polski dziś tym, czym Gdynia była dla II Rzeczpospolitej Polskiej / n/z Prezydent RP Andrzej Duda Adam Jankowski
Drogą do przodu jest Centralny Port Komunikacyjny (CPK), to jest największe wyzwanie pierwszej połowy XXI w. - ocenił w czwartek prezydent Andrzej Duda. Prezydent zauważył, że ta inwestycja jest Polsce potrzebna, ale jednocześnie przyznał, że jest wielu, którzy chcą ją zablokować.

Prezydent RP Andrzej Duda podkreślił, że należy inwestować w CPK, choć jednocześnie przyznał, iż wiele osób chce ten projekt zablokować.

- Czy potrzebujemy Centralnego Portu Komunikacyjnego? Tak. Czy to jest opłacalna inwestycja? Tak. Czy warto? Tak. Czy warto wydać na to ogromne pieniądze? Tak. Czy będą chcieli to zablokować? Tak. Czy posuną się do wszelkich działań, żeby to zablokować? Tak. Czy musimy tego pilnować pod każdym względem, jeżeli chodzi o możliwości dokonania różnego rodzaju oszustw, malwersacji, czy wręcz aktów sabotażu i zdrady? Tak - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Prezydent zauważył, że przyszłe lotnisko CPK będzie jednym z największych w Europie oraz na świecie, a to wielu się nie podoba.

- Ta inwestycja nie podoba się w bardzo wielu miejscach. Tak jak się nie podoba czwarty port RP (Port Morski w Elblągu red.) - zaznaczył Andrzej Duda.

Andrzej Duda dodał, że wiele osób zwraca uwagę, iż takie wielkie lotnisko w Polsce nie jest potrzebne, skoro są w innych miejscach.

- Ta wypowiedź jest jakże wymowna, jakże tragicznie pokazuje mentalność jakiejś części naszego społeczeństwa. Jakże tragicznie pokazuje również gigantyczny wpływ, jaki odgrywają gry wielkich interesów w Europie, interesów gospodarczych i strategicznych pomiędzy państwami. Jak się ma pieniądze i odpowiednią propagandę sieje się przez lata, to później takie właśnie jest myślenie - wskazał prezydent.

Prezydent zauważył, że Centralny Port Komunikacyjny ma stanowić istotny impuls gospodarczy dla naszego kraju; dzięki niemu mają powstać też nowe miejsca pracy.

- Po to budujemy CPK, żeby tutaj lądowały samoloty i żeby wszystkie związane z tym dochody szły do polskich przedsiębiorców i do budżetu. W samym porcie i w jego bezpośrednim pobliżu ma powstać 35 tysięcy miejsc pracy. Ile takich miejsc pracy powstanie w całej Polsce, nie wiadomo. Ta inwestycja jest skarbem – stwierdził Prezydent RP Andrzej Duda.

Andrzej Duda przypomniał także, że CPK to nie tylko lotnisko, ale również inwestycje w drogi i kolej. Dzięki programowi CPK powstać ma 2 tys. km nowych linii kolejowych. Te inwestycje - jak wskazał prezydent - mają pozwolić lepiej skomunikować kraj.

- Ta inwestycja ma znaczenie fundamentalne, ale jest też testem, czy jesteśmy w stanie zrealizować nasze interesy – bo to jest realizacja naszych interesów, czy jesteśmy w stanie zrealizować nasz interes wbrew oporom innych – tłumaczył prezydent Andrzej Duda.

Prezydent zauważył, że nowe lotnisko, które ma powstać w centralnej Polsce, będzie miało znaczenie nie tylko jako komunikacyjny port cywilny. Będzie również istotne z militarnego punktu widzenia. Zauważył, że jedyne lotnisko, z którego można sprawnie zaopatrywać Ukrainę, jest właśnie u nas (Rzeszów-Jasionka - PAP).

- To niewielkie stosunkowo lotnisko jak na skalę światową. Dlatego potrzebujemy CPK i potrzebuje go nasza część Europy - podkreślił Andrzej Duda.

Andrzej Duda przypomniał również, że w środę (27.09 red.) w Zakopanem ogłosił, że Polska będzie aplikować o możliwość organizowania igrzysk olimpijskich w 2036 r.

- Jeśli będziemy mieli CPK w 2036 roku, to będziemy w 100 proc. gotowi na igrzyska, aby je przeprowadzić – stwierdził prezydent.

Prezydent zapewnił ponadto o swoim wsparciu dla inwestycji CPK.

- Możecie liczyć na moje wsparcie w każdej sytuacji, to jedno z przedsięwzięć, które uważam za absolutnie najważniejsze - zadeklarował Andrzej Duda. - Drugim porównywalnym są elektrownie jądrowe, które chcemy zrealizować, to nasze być albo nie być energetyczne – zaznaczył.

Uczestniczący w wydarzeniu pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała przywołał dotychczasowe kalendarium związane z realizacją projektu CPK. Przypomniał, że decyzja rządu o rozpoczęciu realizacji inwestycji zapadła w 2017 roku, a w 2018 r. powstała spółka celowa CPK. Potem w kolejnych latach podejmowano kolejne kluczowe - jak podkreślił pełnomocnik - decyzje m.in. ws. studium lokalizacyjnego, budowy nowych linii kolejowych, pozyskania pierwszych środków z UE, przyjęcie wieloletniego programu finansowego, czy wyboru koreańskiego lotniska Incheon jako doradcy strategicznego CPK.

Marcin Horała przypomniał, że spółka realizuje Program Dobrowolnych Nabyć nieruchomości pod budowę lotniska. Poinformował, że dotychczas zgłosiło się do niego ponad tysiąc właścicieli posiadających przeszło 3 tys. ha gruntów. To, jak zwrócił uwagę, będzie stanowiło ponad 80 proc. terenu CPK.

Pełnomocnik przekonywał ponadto, że CPK będzie "nowym motorem rozwoju".

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. ha ma być wybudowany port lotniczy. Pierwszy etap lotniska, czyli dwie równoległe drogi startowe i infrastruktura do obsługi 40 mln pasażerów, ma zostać uruchomiony w 2028 r. Plan Generalny CPK zakłada, że następnie port będzie w sposób modułowy rozbudowywany.

Jak wynika z prognoz Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Lotniczych (IATA), w 2060 r. lotnisko może obsługiwać do 65 mln pasażerów.

Spółka CPK jest w 100-proc. własnością Skarbu Państwa.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Prezydent RP Andrzej Duda: Centralny Port komunikacyjny największym wyzwaniem pierwszej połowy XXI w. - Dziennik Bałtycki

Wróć na police.naszemiasto.pl Nasze Miasto