Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rowerzyści pojadą śladem kolei wąskotorowej. To będzie malownicza trasa

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
W Szczecinie zachował się normalnotorowy odcinek od stacji Scheune do stacji Pommerensdorf, który wykorzystywany był do przewozu towarów (trzecia szyna, przeznaczona dla kolei wąskotorowej, została rozebrana).
W Szczecinie zachował się normalnotorowy odcinek od stacji Scheune do stacji Pommerensdorf, który wykorzystywany był do przewozu towarów (trzecia szyna, przeznaczona dla kolei wąskotorowej, została rozebrana). sedina.pl
Gmina Kołbaskowo ogłosiła przetarg na zaprojektowanie i budowę ścieżki rowerowej po śladzie kolejki wąskotorowej Casekow-Penkun-Odra.

Zamówienie obejmuje zaprojektowanie, uzyskanie wymaganych prawem decyzji oraz zezwoleń na budowę ścieżki pieszo - rowerowej od granicy polsko-niemieckiej, przez Barnisław, Warnik, Karwowo do Będargowa o długości ok. 4,5 km, szerokości 2,5 do 3 m, wraz z budową miejsc odpoczynku.

Termin składnia ofert mija 23 marca. Pod uwagę przy wyborze wykonawcy będzie brana nie tylko cena, ale również termin realizacji (nie może być dłuższy niż 16 miesięcy liczonych od dnia podpisania umowy) oraz czas udzielonej gwarancji i rękojmi. Szacunkowy koszt zamówienia to 2,7 mln złotych.

Cykliści pojadą śladem linii CPO, która powstała w 1899 roku i miała 42 km. Rozpoczynała się na dworcu w Casekow, skąd przebiegała w kierunku północnym docierając do miasta Penkun. Dalej tory biegły przez Krackow oraz Ladenthin, w którego pobliżu przebiega dziś granica państwowa. Na teren Polski, dzisiejszej gminy Kołbaskowo, kolejki wjeżdżały
w rejonie Barnisławia, i dalej przez stacje Warnik, Karwowo, Będargowo, Warzymice dojeżdżały do stacji Szczecin Gumieńce, natomiast stacją końcową były Pomorzany Wąskotorowe. w Szczecinie. Przykładowo, w 1935
roku kolejką przewieziono 93 tys. pasażerów oraz 125 tys. ton towarów.

Po dawnej linii dziś nie ma śladu, tory zostały po wojnie rozebrane, a stacyjki zniszczone. Podobnie jest po stronie niemieckiej. Zostały tylko nasypy pod tory, dziś miejscami gęsto zarośnięte. W rejonie Karwowa zachował się nasyp, który przeciął duży akwen.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na police.naszemiasto.pl Nasze Miasto